09.03.2018

Cestování v těhotenství

Na jednu stranu je tento příspěvek mimo “můj bezlepkový a cestovatelský koncept”, na druhou stranu může mnohým z vás pomoc.

Protože cestuji opravdu hodně, nemohla jsem se nechat odradit cestovat i v těhotenství. A jelikož jsem měla počátky (i celý průběh) těhotenství v naprostém klidu a neveděla tak první 2 měsíce, že jsem těhotná, plánovali jsme s manželem tradičně zimní dovolenou (2017).

V září (2017) jsem dopsala a dofotila svoji knihu (a to vše za měsíc, při běžné práci), a věděla jsem, že po odevzdání potřebuji naprostý oddych ! Mojí “touze” tedy odpovídaly nejvíce naše oblíbené Maledivy. Nikde nikdo, jen vy a jedinečná příroda, komfort a dokonalý servis. Zkrátka, potřebovala jsem se jen vyvalit jako tuleň, nemyslet na online svět a jen jíst, pít a spát 🙂

Zájezd jsme koupili a pár dní před odletem přišlo těhotenství, které přišlo z jasného nebe a musím říct, že “nečekaně”. Byla jsem totiž v daný měsíc zjištění, že jsem těhotná zahlcená od rána do noci jen psaním, focením, prací……Zkrátka jsem to nepoznala !

Ale protože jsem se cítila skvěle, neměla jsem důvod dovolenou rušit, ovšem cestování v 1. trimestru se nedoporučujě, protože může dojít nejčastěji právě k potratům.

Na Maledivy letíte 6 hodin do Dubaje, dalších 6 hodin do Male a poté lodí/hydroplánem na daný ostrov a to od 20 minut až po 2 hodiny. Takže dovolená opravdu k zamyšlení, jestli to všechno zvládnu. Tlak v letadle, přestupy, letištní kontroly, exotické podnebí, jiné časové pásmo…

3 dny před odletem jsem navštívila svého gynekologa, který viděl, že jsem ve výborném stavu = zájezd mi nezakázal. Hlavně žádný lékař vám nemůže nic zakázat, jen (ne)doporučit.

Na dovolenou jsme tedy odletěli na vlastní riziko.

A protože jsem opravdu na počátku necítila žádné nevolnosti, neměla žádné břicho a necítila jsem žádné pohyby, přišla jsem si, že těhotná nejsem a na Maledivy jsem odletěla.

Letíme

Když už jsem o tomto stavu věděla a na dovolenou chtěla letět, připravila jsem se hlavně psychicky a to tak, že to zvládnu. Věřím a vím, že psychika je mocná čarodějka a může za všechny choroby a nemoci v našem těle. Takže když shrnu to, co si jako těhotný musíte na dovolenou “sbalit”, tak to nejdůležitější je být psychicky a zdravotně v pohodě.

Ale protože je psychika pouze jedním z faktorů, které si sbalit na cestu, sepsala jsem vám i další rady, které se určitě budou při výběru dovolené v těhotenství hodit !

 

Kdy letět?

Obecně je za nejvhodnější pro cestování těhotných žen považován 2. trimestr (18.-24. tt). Většina maminek se v tomto období cítí relativně dobře. Počáteční potíže a nevolnosti jsou již pryč a bříško ještě není tak velké, aby těhotnou ženu příliš omezovalo. Také riziko potratu nebo předčasného porodu je v této době nízké.

Každou cestu letadlem by měla těhotná žena předem zkonzultovat s lékařem v těhotenské poradně. Většina gynekologů považuje pro zdravou těhotnou ženu létání za bezpečné až do 36. týdne těhotenství. Pokud ale žena trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, anémií, nebo je těhotenství z jiného důvodu rizikové, lékař pravděpodobně cestování nedoporučí vůbec.

Vzhledem k tomu, že každá letecká společnost může mít jiné podmínky pro přepravu těhotných, je vhodné si předem vše zjistit. Řada aerolinií např. vyžaduje po 28.tt na předepsaném formuláři potvrzení od ošetřujícího lékaře, že žena může cestovat letadlem. Potvrzení nesmí být starší než 6 dní před začátkem cesty.

 

 

V článku níže jsem vám sepsala 5 důležitých bodů, na které byste neměli při výběru zapomenout !

 

1.Informace

Připravte se na to, že čtením diskuzí si vždy jen pohoršíte. Viděli jste někdy úspěšného a pozitivního člověka, co má zapotřebí psat do diskuze své názory? Ne? já taky ne.

Diskuze jsou z 80% plné negativ, neštastných lidí a lidí, co vlastně nikdy nic nepoznali a diskuze je jediný prostředek, kde je “někdo poslouchá”. Proto je nečtu, raději se informuji od svých ověřených zdrojů nebo odpovědných lidí, kteří vám opravdu pomohou a v těhotenství to platí dvojnásob. Nechci tím urazit milovníky diskuzí, ale já se prostě řídím svým tělem, svými pocity a hlavně odpovědnými osobami.

Co jsem tím chtěla říct je hlavně to, že nečtěte diskuzi o tom, jestli máte jet na dovolenou. Nikdo z těch “no name” lidí přeci nezná váš zdravotní stav a nerozhodne se lépe než vy, nebo vás gynekolog !

 

2. Psychika

Opravdu na dovolenou musíte jet? Nebo jedete jen proto, že jela i vaše kámoška v těhotenství, tak musíte taky? Zvažte jestli opravdu musíte. Každé tělo, organismus je jiný a než odletět někam (kde nemáte rodinu, nikdo váš nezná) a mít deprese z toho, zda-li to zvlánete, tak nepomůžete nejen sobě, ale hlavně svému dítěti.

Já jsem velký střelec, mám jiný práh “bolesti”, vyrůstala jsem mezi kluky a prostě věci řeším jinak. Vše beru pozitivně, odhodlaně a hlavně dost cestuji, takže mám organismus nastavený možná trošku jinak.

 

3. Doprava

Je podle mě zbytečné polemizovat, zda-li je bezpečnější auto nebo letadlo, spíš si sami řekněte :

Pokud nemáte rádi lítání – bojíte se, tak proč by jste měla v těhotenství letět?

Dělá se vám špatně v autě, tak proč jet na dovolenou autem někam daleko, když se vám nedělá dobře? Ted v tom nejste sami a to co cítíte vy, cítí i to malé u vás v bříšku.

Když už vzletíte letadlem, letadlo vám nezastaví na okraji cesty když vám bude zle. Nevíte jak váš organismus zvládne tlak, turbulence nebo snad sezení v opravdu malém prostoru (pokud si nekoupíte 1.třídu).

Autem sice zastavíte všude, ale cestovat někam daleko autem za neustále změny rychlosti, hrbolů nebo snad nepohodlné sedačky? O autonehodách na silnicích ani nemluvně.

Zvažte to, moc prostředků na přepravu není a každé z nich má svoje pro a proti.

Když už se vydáte letadlem, tak z vlastní zkušenosti doporučuji především dodržovat pitný režim. Některé maminky se snaží méně pít, aby nemusely během letu příliš často chodit na toaletu. To je ale špatně! Tělo matky i dítěte potřebuje pravidelný pitný režim i během letu. Další důležitá rada je, abyste se prošla během letu občas po palubě, nejlépe každou půlhodinu. Seďte proto raději vždy u uličky.

Můžete si předem koupit “místenku” a vybrat si tak vhodné místo. Místa u únikových východů letecké společnosti těhotným nedávají, protože kdyby se cokoliv stalo, tak “těhotná” zpomalí proces úniku z havarovaného letadla. Je to smutné, ale je to tak a letecké společnosti mě na to upozornily předem.

Některé dopravní společnosti nabízejí těhotným ženám přednostní odbavení (check-in). To se mi upravdu ukázalo jak cestou na Maledivy, tak cestou do Malagy. Stačí říct a opravdu berou na těhotné ohled a pustí je přednostně, abyste nemuseli stát frontu. Díky bohu za to !

 

4.Výběr destinace

Když jsem dostala poslední “GO” od doktora cestovat jako těhotná, bylo pro mě nejdůležitějším kritériem vybrat Evropu. Jak už kvůli lékařské péči, tak krátkému letu a hlavně přijatelnému počasí pro nás oba. Cestuji opravdu dost a musím říct, že v 3. měsíci těhotenství bych do Asie, Afriky nebo jiné exotiky neletěla. Sama jsem byla v 2. měsíci těhotenství na Maledivách (blázen, já vím), a i když bylo vše v naprostém pořádku, tak při otázce “kde je nejbližsí nemocnice?” se mi přetočily panenky.

A jestli to tepla nebo do zimy? Obojí má své úskalí.

V teple si musíte dát velký pozor na přehřátí, naopak v zimě na podchlazení.

V těhotenství se rozhodně nesmíte “smažit” na sluníčku! Může dojít k přehřátí a můžete vážně ohrozit váš plod. Doporučuje se mazat 50 tkou, být ve stínu a nejlépe mít přes břicho namočený ručník ve studené vodě.

U zvolené destinace si také předem ověřte zdravotnickou péči. Je sice hezké, že ušetříte a poletíte za pár tisíc do Egypta, ale dokážete si představit, že by se vám něco stalo, a kdo/kde vás ošetří?

Proto jsem na Maledivách zvolila ostrov, který je jen 20 minut od hlavního města superspeed lodičkou a kdyby se cokoliv stalo, předem jsem věděla, že zdravotnictví tam není úplně nejhorší a s dojezdem 20 minut.

Ale řekněme si upřímně, v Česku máme opravdu komfortní zdravotnictví a v některých zemích by se člověk opravdu obával o své zdraví, akor v těhotenství.

Jazyková bariéra, jiné postupy, hygiena a další vás pak může opravdu nemile překvapit a za ten stres a doživotní následky do nestojí !

 

5. Stravování

To, že to v těhotenství nesmíte přehánět s některými potravinami se dočtete všude, ale některá koření v exotických zemích mohou být opravdu agresivní a vyvolat zbytečné potíže.

Pozor na “místní” mléko, koření (kari, chilli a jiné bylinky), čaje (ty bylinkové jsou v cizokrajných zemích opravdu silné!) a o alkoholu ani nemluvně.

Jezte hodně zeleniny, ryb (pozor na makrely, seafood – ty by se v těhotenství jíst neměly), masa (ale ne syrové!). Pozor také na vajíčka !

Nejdůležitější je samozřejmě voda, kterou pijte jedině kupovanou a originálně zabalenou. Nedokážu si představit, že se napijete vody z kohoutku, nebo si omyjete ovoce vodou z místního kohoutku. Kdo nezažil “faraonovu nemoc” v afrických zemích, tak může být opravdu vděčný !

V luxusních rezortech se vám určitě (pevně věřím) nemůže nic stát, ale přeci jen si dávajte pozor a zbytečně nepokoušejte své chutě a v těhotenství nezkoušejte, to co neznáte.

Rozhodně bych v těhotenství nezkoušela street food, kromě zmrzliny 🙂 (ale ne vodové, protože nevíte odkud se voda ve zmrzlině vzala)

 

A co na dovolenou nezbytně s sebou?

 

Potvrzení od gynekologa – před samotným letem si musíte zjistit, do jakého termínu vás letecká společnost na palubu příjme, jestli potřebuje potvrzení od doktora v jakém stavu těhotenství jste a hlavně, zda-li můžete letět. Může se vám totiž stát, že si koupíte krásný zájezd a letecká společnost vás může odmítnout odbavit a do letadla pustit.

Do Malagy jsem letěla v  27. týdnu a společnost, se kterou jsem letěla by mě už v 28. týdnu na palubu nepustila. Takže určitě ověřujte předem KDY ještě můžete s danou společností letět.

První trimestr “nikdo” neřeší, protože to na vás není ani vidět a je to opravdu na vaše riziko. Když tedy nikomu neřeknete, že jste těhotná a nenastane žádný problém, nikoho to nezajímá. Takže i já jsem na Maledivy neměla potvrzení žádné, ale pozor na brány s rentgenem !!! Brány, které mají zabudovaný rentgen a odhalují tak drogy/zbraně jsou v těhotenství opravdu nebezpečné. I když jsem u poslední dovolené (Malaga) slyšela na letišti, že už tomu tak není, tak prostě máte svobodnou vůli a řekněte, že jste těhotná a bránou projít nechcete. Rentgen je údajně zabudovaný pouze v přístroji, kterým prochází kufry, ale četla jsem o tom pár článku a riskovat se mi to nechtělo.  Prostě bránu obejdete bokem a prohlédnou vás důkladně osobně.

 

Léky – i když jako těhotné toho moc nemůžeme, určitě se poradte s lékařem a vezme alespoň to nejzákladnější, co můžete. Možná se budete divit, ale v dané destinaci nemusí být dostupné to, na co jsme u nás standartně v lékárnách zvyklí.

Když jsem na Maledivách chtěla, aby me zajistili Magnezium (které je v těhotenství běžné), tak sypané ani v tabletách v této zemi neexistuje. Podává se pouze injekční střikačkou a to na doporučení místního lékaře. Asi si dokážete představit moji reakci – raději jsem se bez magnezia do konce pobytu obešla.

 

Pojištění – nejde se sice pojistit proti potratu (protože letíte na vlastní odpovědnost), ale základní pojištění v těhotenství prostě mít musíte. Je to stav, kdy nevíte jestli v daný den vůbec odletíte a prostě je lepší se pojistit, kdybyste museli zájezd zrušit nebo se vám něco stalo se zavazadly – kde budete mít důležité těhotenské potřeby.

 

Stahovací/kompresní ponožky – protože je v letadle opravdu jiný tlak a letíte ve výšce, která je několikanásobná než nejvyšší hory světa, tak vám i u běžného stavu mohou otékat nohy. V těhotenství o to více a protože letíte několik hodin, může vznikat trombóza a křečové žíly. V průběhu letu se tak pohybujte po kabině alespoň jednou za hodinu. Vsedě můžete zlepšovat krevní oběh drobnými pohyby nohou a rukou.

 

Dostatek tekutin do letadla – jak jsem již psala tělo matky i dítěte potřebuje pravidelný pitný režim i během letu, protože právě na palubě letadla může dojít k velké dehydrataci.

 

Krémy s vysokým faktorem – nejen, že by to mělo být základem pro každou dovolenou v jiné krajině, ale v těhotenství obzvlášt. Hlavně kvůli pigmentovým skvrnám, které se během těhotenství u slunění často tvoří a už nezaniknou.

 

Pohodlné oblečení – určitě si vemte něco pohodlného. I když bych nebyla těhotná, vždy cestuji v teplákovce. Nikde mě nic nestahuje a v těhotenství je obzvlášt důležité, abyste se cítila co nejlépe !

 

Těhotenské tampony do vody – přiznám se, že jsem ani nevěděla, že existují, dokud mi můj gynekolog neporadil, abych si je pořídila. Nikdy jsem netrpěla žádnými gynekologickými problémy (jako záněty apod.), ale doporučují se užívat do bazénu během těhotenství. Měla jsem je koupené, stojí v lékárně okolo 65 kč a přiznám se, že jsem je ani jednou nepoužila. Vy, co máte gynekologické problémy byste to asi neměly zanedbávat a v cizím prostředí si je do bazénu dát (protože nevíte jak moc dodržují údržbu a hygienu v místním bazénu), ale já byla obě dovolené bez.

 

Pokrývka hlavy – je mi jasné, že celou dovolenou nebudete pod děštníkem, tak si nezapomeňte přibalit nějakou pokrývku, která vás uchrání před úpalem a slunečními paprsky, které by vám mohly na obličeji vytvořit nehezké pigmentové skvrny.

 

A pár “mnou ozkoušených” vychytávek na konec 🙂

  • Jste na dovolené a začnete krvácet? Pijte hodně vody s citrónem ! Voda s citrónem vám dodá vitamín C a “údajně” pomáhá k zástavě krvácení.
  • Pálí vás žáha a nemáte s sebou léky? Vyzkoušejte se napít sklenice mléka.
  • Ranní nevolnosti – i když já je neměla, tak kamarádkám zabraly zázvorová lízátka (prodáváají v lékárně) nebo častěji jezte, i několikrát denně v malých porcích. Stále mějte něco u sebe.

 

Shrnula bych to asi následovně. Pokud se cítíte dobře, váš lékař vám dá “propustku”, odcestujte a dovolenou si pořádně užijte ! Jestli se na dovolenou necítíte, zůstaňte raději doma, nebo si udělejte wellnes víkend v naší krásné České republice 🙂

 

Zkrátka vychutnejte si jakýkoliv čas strávený s vašim prckem a čerpejte energii z vůní, hudby, zdravotních účinků moře a z toho, že jste oba/obě zdraví !

 

 

 

Další články