28.05.2017

Kuba

Nefalšovaná atmosféra, doutníky, rum, neobyčejně přátelští lidé, bílé pláže, neskutečná krajina, to je Kuba.

V roce 2015 jsme se rozhodli navštívit Kubu, abychom se přesvědčili, jestli dokumenty nelžou a je tak unikátní, veselá, živá, chudá, krásná, jednoduchá, jak popisují.

Většina lidí si představí hlavně stará americká auta a komunistický režim, i to jsme očekávali.

Když jsme na Kubu přiletěli, měli jsme pocit, že jsme se vrátili 40 let zpátky. Chudoba, zchátralost a jednoduchost.

Ale už v letadle jsme viděli nádherné omalovánky v moři a mával na nás Karibik, takže jsme se nemohli dočkat.

 

Varadero

Protože nám nebylo doporučeno cestovat na Kubu na vlastní pěst, rozhodli jsme se ubytovat se v oblasti Varadero.

Varadero je jedno z největších kubánských letovisek, rozprostírající se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany

 

Když jsme po 17 hodinovém letu dojeli unaveni na recepci hotelu, bylo nám řečeno, že tam nejsme zapsaní a nemohou nás ubytovat 🙂

Dokážete si představit, co taková zpráva udělá s naprosto unaveným člověkem, který si chce už jen vybalit, napít se a užít si Kubu 🙂

V Praze byla noc a recepční uměly sotva základy v angličtině 🙂 Po hodinách čekání na recepci, kde byly jen větráky, nikdo nám nedal vodu jsme konečně dostali klíče od pokoje a mohli se jít ubytovat. Nakonec jsme dozvěděli, že byl problém v komunikaci mezi českou CK a hotelem, ale problém se vyřešil a nemuseli jsme spát s kočkama na ulici 🙂

 

 

Vybrali jsme si 3hvězdičkový hotel, protože jsme stejně věděli, že 98% svého času budeme venku a potřebujeme jen přespat.

Tak jak se říká, že ve Španělsku nebo Egyptu je 3 hvězda naše 2 hvězda, Kuba na tom byla ještě hůř 🙂

Spáváme pod stanem, v chatičkách, zkrátka kdekoliv, ale nikdy se mi nestalo, abych se štítila jít do vany nebo si lehnout do postele.

Pokud poletíte do sítě luxusních hotelů, není se čeho obávat, ale jinak si dejte pozor na to, jaký si hotel vyberete. Náš hotel měl krásné fotky a recenze okolo  7 -8 bodů, a protože víme, že recenze často klamou, vybrali jsme si ho. První den jsme byli tak unavení, že jsme zkrátka do té postele zalehli a další dny se s tím smířili.

V hotelu bylo “milion” amerických teenagerů, kteří byli tak rušní, že jsme nemohli ani jednu noc spát. Naštěstí přes den spali po “opici”, takže na pláži byl klid a vesměs byli jen u bazénu, kde jsme zase nebyli my.

Vnější prostory hotelu byly nádherné. Botanická zahrada, 4 bazény a klid se zpěvem ptáků.

Tot k ubytování (ale naštěstí jsme tam jen přespávali :)) a dostávám se konečně k tomu krásnému, co Kuba nabízí.

Ráj na zemi

K Varaderu patří úžasná, bělostná pláž o délce 16 kilometrů.

Když přicházíte k pláži, uvidíte tu nádhernou tyrkysovou barvu moře a bělostný písek, který ale opravdu pálí  !!! Přes den jsou teploty na Kubě opravdu velmi vysoké a bez bot ani na krok.

Počasí na Kubě má roční množství srážek o průměru 1320 mm. Více než 60 procent deště padá během mokré, vlhké sezóny, která se rozprostírá od května do října. Hurikánová sezóna trvá od června do listopadu, ale Kuba je často ušetřena od nejhoršího. Důvodem je umístění v Karibském moři. S výjimkou několika zimních dnů, je ostrovní klima Kuby obecně velmi stálé s 300 slunečnými dny v roce. Ideální doba na návštěvu je od prosince do března, kdy je období sucha

 

Moře bylo opravdu nádherné. Na můj v kus dost teplé, ale barva jako v pohádce.

 

 

Každé ráno nás vítaly Kubánské rytmy, které pouští místní ze svých barů a vůně pravého Mojita, Cuba libre se rozprostírá po celé pláži 🙂

Dávkování alkoholu je 10:1 s nealkem, takže v tomto klima pijte opravdu “s mírou” 🙂 ale klidně i s Mírou 🙂

Co miluji na exotických destinacích, tak kokos !!! Mohla bych ho pít na litry.

Proto si vždycky všude najdu nějakého kámoše, který udělá radost mě, a já jemu 🙂

Kubánci opravdu živoří a krom toho, že jsme jim za kokosy dávali 2 dolary (což jsou pro ně velké peníze), nechávám vždy na hotelu kosmetiku, parfémy, aby si je mohly uklizečky vzít. Na Kubě jsem dokonce nechávala i oblečení, protože ten stav místních byl opravdu alarmující. Každý má volbu charity po svém, a já to nejraději řeším tak, že to chci dát do rukou tomu, komu to má patřit.

A když už jsme u charity 🙂 na každé dovolené mi místní kočky vynahrazují moji Miu, která mě během dovolené moc chybí.

Od snídaně, oběda a večeře jsem nosila nejlepší kousky těmto drobečkům, kteří mě byli schopni hlady sníst i prsty. Snad jsou z nich dnes krásné dospělé kočky 🙂 Mňau !

Jednoho dne mě můj kámoš zahradník donesl Mango ze své soukromé zahrady.

Mělo velikost vejce a bylo taaaaak sladké a štavnaté, že jsem si od té doby nekoupila v česku ani jednou mango.

Pokud budete moc, určitě ochutnejte místní mango, ananas, banány a hroznové víno.

 

Tajemství kubánské „Castronomie“

Jak už to v exotice a přímořských zemích vypadá, vždy čekáme seafood a lehkou stravu.

Ryby a plody moře samozřejmě do místního jídelníčku patří, ale v národním menu rozhodně nestojí na prvním místě. Naopak – ač je to pro nás s podivem, žebříček vede vepřové.

Takže mýtus o karibské lehké stravě a  kopcích zeleniny na talířích ostrova Svobody kapituluje před „masovým“ základem místního menu. Díky španělskému vlivu si zde milovníci masa přijdou na své. Vepřové, hovězí a kuřecí maso jsou v každém chodu na talíři. Pochutnat si můžete dokonce i na klasických škvarkách zvaných cicerones – ty se na Kubě konzumují doslova ve velkém.

Nejčastěji se zde jedí rajčata a papriky, a přílohám vévodí černé fazole a bílá rýže. Všudypřítomné jsou divoké banány připravované na slano (jako zelenina) i na sladko.

 

K význačným plodinám patří malanga, testones či kukuřičná mouka..

Na Kubě jsme ochutnali dost místních pochutin, ale hledat je bylo docela obtížné. Místní dost ujíždí na hranolkách, hamburgrech a jiných amerických ***, které se postupně dostali za hranice 🙁

Asi nejlepší jídlo, které jsem chutnala byly černé fazole s rýží – zvané Congri , a polévka z černých fazolí Potaje

Polévka vypadá naprosto odpudivě jako rašelinová hmota a rýže s fazolemi jako od bláta, ale chut byla vážně famózní a jedla jsem tuto kombinaci každý den. Naprosto doporučuji.

 

Co se týká pití, Kuba je Meccou všech drinků, a tak tomu i bylo.

Obrovským překvapením pro nás bylo servírování Mojita, Daiquiri, Cuba Libre a Piňacolady.

To co pijeme u nás, je evropská úprava, která je přeplácaná, přeslazená a tradičnímu podání neodpovídá.

Někdo by si řekl, že na váš šetří se surovinami, ale to že není plný kelímek ledu a máty neznamená, že šetří, NAOPAK!

Drink máte plný kvalitního rumu se “špetkou” máty a limety, kteří rum jen mírně dochutí. U nás máte Mojito plné ledu, máty a z rumu necítíte nic. O kvalitě rumu, který se tu podává (protože nám “stačí”) se nebudu rozepisovat dál 🙂 Místní nám řekli své, ale zkrátka je to stejné, jako by u nich někdo vařil náš guláš. Nikdy nebude tak dobrý a nebudou tak kvalitní suroviny na jeho přípravu.

Nedílnou součástí všech drinků je kubánský rum. Jako nejlepší, nejdostupnější značkou nám bylo místními doporučeno Santiago de Cuba. Já moc rum nepiju, ale po ochutnání této jemné lihoviny jsem musela zkonstatovat, že chut je opravdu vyjímečná.

A sice senejedná o jídlo ani pití, ale pravé kubánské doutníky rozhodně stojí za zmínku. Pokud Vám chutnají, tak při návštěvě Kuby je určitě musíte vyzkoušet, protože patří mezi nejkvalitnější na světě.

Kuřáci doutníků budou nadšeni, pokud navštíví Partágas Tobaco Factory v Havaně. Jde o největší exportní továrnu na Kubě.

Kam se vydat na Kubě, když nechcete jen polehávat na pláži?

 

Paříž Karibiku

Havana je hlavní město Kuby přezdívané jako Paříž Karibiku. Zároveň je s 2,2 miliony obyvatel největším městem této země.

Druhým největším městem je Santiago de Cuba a úředním jazykem na Kubě je španělština.

 

Co má kola, jezdí !

Tak na Kubě platí tohle naprosto stoprocentně. Občas jsem měla pocit, že jezdí i to, co kola nemá. Dopravní prostředky jsou zde opravdu pastva pro oči. Přehlídka nejrůznějších vozidel, vozítek, přesunovátek. A té invence a tvořivosti. Kdo neviděl, neuvěří.

Doporučuji vyzkoušet Coco taxi – legrační nápadná žlutá vozítka, kterými se můžete dopravovat po Havaně bez problémů a zažijete opravdu srandu 🙂

Doporučuju navštívit muzeum na náměstí Plaza de Armas, katedrálu svatého Kryštofa na náměstí Plaza de La Catedral nebo park Parque Central. Blízko tohoto parku pak uvidíte budovu Capitolio, která je kopií amerického Bílého domu a zároveň je sídlem tří ministerstev.

Stará Havana – centrum města

Asi nejhezčí částí kubánské metropole je její centrum, kterému se říká stará Havana.

Unikátní architektura historického jádra zvaného „Stará Havana“ vynesla toto město až na seznam světového dědictví UNESCO. Navíc je kubánská metropole dle statistik jedním z nejbezpečnějších měst nejen Latinské Ameriky, ale i v celosvětovém měřítku.

Při návštěvě Havany si určitě nenechte ujít prohlídku havanské pevnosti La Fuerza. Ta je centrálním bodem celého opevnění města a zároveň vůbec nejstarším opevněním na celém americkém kontinentu.  Téměř povinností je i prohlídka náměstí Las Armas s koloniálními paláci po jeho obvodu a bývalého prezidentského paláce.

 

Duší a srdcem Staré Havany je pak bezesporu pobřežní kolonáda Malecón. Tento osm kilometrů dlouhý bulvár je orientovaný směrem k americkým břehům a je symbolem svobody a kubánského nočního života. Svou návštěvu Havany pak můžete stvrdit podpisem na zeď v nejslavnější restauraci v zemi. Možná se váš podpis bude skvět vedle podpisu některé z celebrit, které podnik Bodeguita del Medio navštívily před vámi.

 

 

 

A protože Kuba a USA obnovily v létě roku 2016 po více než půlstoletí diplomatické vztahy, nebude Kuba už nikdy tou, co byla a vděčím za to, že jsem ji mohla vidět v její plné kráse.

 

Cestou zpět jsme letěli přes Kanadu, takže z + 40 do – 12 byl opravdu můj největší teplotní šok 🙂

 

 

 

Další články