10.03.2018

Recenze domácí pekárny Panasonic

Když mě Panasonic oslovil ke spolupráci měla jsem radost,  protože této značce věřím a mám ji od mala spojenou s tou nejvyšší kvalitou.

Nejkvalitnější obraz u televizí, nejlepší zvuk z přehrávačů a také široká škála fotoaparátů pro všechny cílové skupiny.

Překvapilo mě ale, že mají řadu kuchyňských spotřebičů, o kterých jsem nevěděla a co mě nejvíce zaujalo, tak domácí pekárna s programem na bezlepkové pečení.

Byla to pro mě zároveň i výzva, protože jsem zvyklá vše dělat ručně, takže jsem doposud žádnou pekárnu nezkoušela. U této jsem ale neváhala a spolupráci přijala s tím, že hned musím tuto vychytávku (jako celiatička) vyzkoušet!

 

“Unboxing”

Krabice “na míru”, ve které najdete pekárnu a návod.

Patřím mezi uživatele, kteří návod nečtou, ale v tomto případě je pro mě návod nezbytně nutný. Nikdy jsem s pekárnou nepekla a navíc mě zajímalo, pod jakým tlačítkem najdu “bezlepkové pečení”, na které jsem se tolik těšila.

Návod je v několika světových jazycích. Musím říct, že je velmi přehledný, hezky napsaný a vše je ukázáno, takže jsem neměla problém si poradit.

Jediné, co bych dala jako připomínku, tak v české části překladu nenajdete tolik informací jako u části anglické. Nejzákladnější rady v českém jazyce jsou, ale třeba recepty (kterých je v manuálu opravdu dost), čištění a péče jsou pouze v angličtine. Jako mladý člověk si s anglickým návodem poradím a recepty si dokážu přeložit, ale né každý umí dobře anglicky, takže by manuál určitě nebyl pro starší nebo méně vzdělanou populaci.

Najdete zde několik receptů na pečivo, pizzu, sladké pečivo a jiné dobroty, které si můžete v této pekárně připravit.

Co mi u receptů chybí, tak orientační čas, kolik daný pogram trvá. Pokud jste nováček v pečení s pekárnou jako já, nemáte odhad, kolik času bude pečení/hnětení trvat. A protože dost plánuji a mám nabitý denní harmonogram, pokládám jako důležité, abych věděla jestli chleba budu péct 30 minut nebo 3 hodiny.

 

K manuálu byly přiložené samolepky s funkcemi ve všech jazycích.

Hned jsem českou využila a přelepila anglickou verzi, která je na nové pekárně při koupi automaticky. Ulehčí to, že se stále nemusíte dívat do velkého manuálu, ale při otevření víka hned vidíte, co jaká funkce dělá.

 

Také jsem hledala v manuálu, kde najdu co nejvíce informaci o funkci pro bezlepkové pečení a našla jsem ho jen v anglické verzi na jedné straně.

 

Ten, kdo rozumí jen svému jazyku se ani o této vychytávce nedozví, což je velká chyba. Recepty na bezlepkové pečení jsou taktéž jen v anglické verzi.

 

Součástí balení je náčiní, které obsahuje 2 hnětací háky, 2 nádobky na kvásek, odměrku a lžičku na droždí. Nádoby jsou umělohmotné, což vidím do budoucna jako nepraktické (změna barvy, oděry), ale jsou hezky udělané.

 

U odměrky mě zaujalo, že je na ní popisek – čajová/polévková lžička. Když pak pečete podle receptu v manuálu, tak opravdu využijete tuto odměrku a nemusíte si špinit vlastní příbor, abyste správně odměřili ingredienci.

 

První dojem

Jakožto vystudovaná designérka oceňuji v první řadě design, který se hodí do každé moderní (nejen moderní) kuchyně. Elegantní provedení, černo-stříbrná barva a v kombinaci mat/lesk materiálu. Přehledná tlačítka, psaná velkými písmeny a jednoduchá orientace (i bez přečtení návodu).

Zaujal mě tvar pekárny, protože  “štíhlý” a nezabere v kuchyni tolik místa. Pekárna není sama o sobě ani tolik těžká, takže jsem neměla problém s jakoukoliv manipulací.

 

Pekárna “sedí” na širokých elegantních nožičkách, takže se vám nebude po pracovní ploše hýbat, nebo klouzat.

Když se podíváte dovnitř pekárny, nevystraší vás spousta nádob a misek, ale je to opravdu jednoduchý přístroj, který neodradí nikoho velkým obsahem součástek.

 

 

Seznámení

Protože jsem pekárnu nikdy nepoužívala, musela jsem si opravdu detailně nastudovat manuál, abych neudělala chybu a využila tak z daného přístroje maximum.

Překvapilo mě, že v pekárně najdu opravdu jen nádobu, kde se vše hněte, dávkovač surovin (rozinky, ořechy) a dávkovač droždí.

Nádoba, ve které se vše hněte je z nepřilnavého povrch s úchytem, který vám po upečení usnadní vyjmutí. Nádobu tedy nemusíte ničím vymazávat a těsto/nebo hotový chléb poté krásně z nádoby vyklopíte. Rukojet, která je kovová je opravdu velmi horká, takže bez chňapky hrozí popálení.

 

Tlačítka na čelní straně, kde si volíte program jsou velmi přehledná a dovolím si tvrdit, že jim musí rozumět opravdu každý.

Menu – tlačítkem menu si navolíte číslo – potřebný program dle toho, co budete péct.

Size – u tlačítka size si dokonce můžete navolit i velikost výsledné dobroty, která se odvíjí podle množství přidaných surovin

Timer – tlačítkem timer lze nastavit času prodlevy a dle potřeby nastavit dohřívání nebo dopékání.

Crust – křupavou kůrčičku u pečiva máme všichni rádi, takže super funknce ! 🙂

Start/Stop – tlačítka pro zapnutí a vypnutí pekárny, nebo přerušení procesu.

A na displeji můžete po celou dobu pečení/hnětení vidět, kolik času do konce programu zbývá. Displej také ukazuje navolený program a jak moc křupavý výsledek budete mít 🙂

Moje první pečení v pekárně

Protože je pro celiaky nejvíce vyhledávané bezlepkové pečivo, chtěla jsem si vyzkoušet dle receptu (v anglickém návodu) světlý bezlepkový chléb.

Zvolila jsem pro tento úkon hnětací hák na pšeničný chléb, protože jsem nikde v manuálu nenašla, jestli pro bezlepkovou variantu použít hnětací hák na žitný/pšeničný chléb.

Do nádoby v hlavní části pekárny jsem přidala mouku, vodu, olej a do dávkovače v horní části sypké droždí. Využila jsem k tomu odměrku, která byla součástí balení.

V receptu nebyla sůl, tak jsem si ji přidala dle svého uvážení sama.

 

Víko pekárny jsem uzavřela a tlačítkem menu jsem navolila program č. 14, který je dle manuálu uvedený pro bezlepkové pečení.

Nic víc nebyla třeba navolit, protože se automaticky navolila střední kůrčička a čas do konce mně ukazoval 1:50 h.

 

Pekárna začala ihned hnětat a to velmi potichu. Nevěděla jsem co čekat a jaká hlučnost je při provozu domácí pekárny běžná, ale tato pekárna je opravdu velmi tichá, i při tom když dávkovač pouští do hlavní části droždí.

Pekárna byla po celou dobu procesu chladná, až posledních 40 minut, kdy pekla byla teplá, ale né horká !

Ze zvědavosti jsem se chodila stále na pekárnu koukat, ale byla potichu, pekla a já se těšila na výsledek. Vůně pečícího se chleba se vinula celým bytem a konečně byl program u konce a slyšela jsem pípnutí !

 

Můj 1. bezlepkový chléb z pekárny

Pekárnu jsem otevřela a pomocí chňapky vyjmula nádobu s upečeným chlebem.

Chléb jsem vyklopila z nádoby s nepřilnavým povrchem velmi jednodušše a chléb vypadal opravdu báječně !

Křupavá kůrka, úžasně propečený a taaaaak nadýchaný !

 

Čištění

Protože se nádoba ničím nevymazává a má nepřilnavý povrch, tak je čištění opravdu jednoduché. Stačí otřít mokrým hadříkem.

Umělohmotné nádobky umyjete jednoduše pod tekoucí vodou.

Dávkovač na ořechy nebo droždí se dá lehce vyjmout a obojí poté jednoduše umyjete v teplé vodě a umístíte nazpět.

Tímto dávám pekárně velké plus, protože jednotlivé komponenty lze jednotlivě vyjmout, umýt a dokážete tak pekárnu dlouhodobě udržet ve výborném stavu.

 

 

Mezi nejdůležitější +/- této pekárny jsou

+ Krásný design, lehké ovládání, jednoduchá manipulace, ovládání a čištění

–  Návod receptů, čištění a bezlepkového programu pouze v angličtině

Pekárnu doporučuji hlavně moderním ženám, maminkám, které si rády připravují jídlo z pohodlí domova.

Mají rády moderní spotřebiče a rády zkouší nové věci.

 

A kde pekárnu koupíte?

https://www.datart.cz/Pekarna-Panasonic-SD-2511WXE.html

 

 

Další články