08.06.2018

Těhotenství a celiakie

Jak už mnozí z vás postřehli, mám za sebou krásné a bezproblémové těhotenství a dokonce i “rychlý” porod 🙂

 

Protože mám fanoušky hlavně celiaky, bezlepkáře nebo nediagnostikované celiaky – během těhotenství a po porodu mě zavalila hromada otázek co moje těhotenství a celiakie?

 

Média píší o tom, že za neplodnost nebo potraty může celiakie. Věřím, že spousta takových případů určitě je, ale podle moderních výzkumů tomu tak být vždy nemusí. Určitá rizika však s sebou těhotenství žen, trpících celiakií, přece jenom přináší, ale více než celiakie může za neštastné následky hlavně psychika.

 

Já a moje těhotenství s celiakií

Až po tom, co jsem otěhotněla a zhruba v 2. polovině těhotenství, kdy jsem se setkávala během bezlepkových akcí s gastroenterology a lidmi, kteří na mě měli v rámci tour dotazy, jsem zjistila tento “fakt”, že celiakie může za neplodnost a potraty.

Nikdy předtím jsem tuto informaci nečetla, nikdo se mě na ni neptal a protože jsem už v době těhotenství diagnostikovaná byla a vždy dietu 100% držela, neměla jsem obavy a hlavně informace, které by mojí psychiku narušily.

Otěhotnět se mi podařilo ihned po vysazení antikoncepce, kterou jsem brala 15 let ! Nic jsme s manželem nepočítali, neužívali a jen si užívali každého dne, tak jako doposud a přišlo to samo.

Protože bezlepkovou dietu držím striktně od diagnózy celiakie, nepocitovala jsem žádné problémy a těhotenství bylo opravdu krásné a bez větších problémů. Ale myslím, že to bylo hlavně tím, že jsem nečetla žádné diskuze, nezamýšlela se nad negativy a prostě si vše užívala a nepřipouštěla jsem si, že jsem těhotná a tím pádem už “nic” nemůžu dělat. Dělala jsem vše jako doposud, cestovala, jedla vše, o co si tělo řeklo a hodně jsem trávila čas v přírodě, na čerstvém vzduchu.

Během těhotenství jsem užívala pouze Mamavit (s hořčíkem), pila Magnesii a na konci těhotenství (před porodem) pila čaj z listů Maliníku.

Moje jediné doporučení, které vám tedy mohu dát je – NIC na internetu nečtěte, poslouchejte své tělo, myslete sami na sebe a na vaše děťátko, a opravdu si těhotenství užijte na maximum. Není to nemoc a pokud vám to tělo dovolí, choďte na procházky, dopřejte si kvalitní stravu a naslouchejte svému tělu, které vám řekne více než kdejaká diskuze nebo blog.

A jak to vidí odborníci?

Článků, názorů a publikací najdete opravdu mnoho – co si z toho ale odnést?

Faktem je, že ženy postižené touto nemocí mají nižší pravděpodobnost, že otěhotní, než zdravé ženy. Neznamená to ale, že otěhotnět nemůžou, pouze nemusí. Čím dál častěji se stává, že mnoha dospělým ženám diagnostikují celiakii těsně před tím, než se rozhodne mít dítě nebo po mnoha nepodařených pokusech.

Jak v takovém případě postupovat? Snu o dítěti se samozřejmě vzdávat nemusíte. Pokud na dítě nespěcháte, je lepší nejdříve dodržovat bezlepkovou dietu a zbavit své tělo lepku. Čištění samozřejmě není hned ale chvíli potrvá. Mě samotné se tělo (střeva) vyčistilo zhruba po roce od samotné diagnózy.

Máte-li podezření na celiakii, navštivte gastroenterologa a raději se nechte vyšetřit. Je lepší podstoupit jedno “nepříjemné” vyšetření a předejít tak neštastným okamžikům z nevydařeného těhotenství, nebo dojít až do stádia, kdy porodíte drobečka, který bude trpět chudokrevností, nebo nebude prospívat (nedostatěčný růst a vývoj).

 

Pokud celiakii diagnostikovanou máte, nevíte nebo se teprve chystáte na vyšetření, základěm všeho je vždy strava – ta je základem pro každý organismus a u celiaka obzvlášt.

A protože je naše strava omezenější, je tedy tělu potřeba dodávat potřebné vitamínky, kterých máme s celiakii poskromněji.

Jedná se hlavně o vápník, železo a vlákninu. Velmi často bývá u celiakie přidružená i alergie na laktózu, proto je dodání vápníku do těla těžší, než pro běžného strávníka.

Vápník najdeme v mléčných produktech, jako jsou mléko, jogurty a sýry. Pozor ale na nebezpečné bakterie, které jsou obsaženy v nepasterizovaném mléce a mohli by vám ublížit. Navíc plesnivé sýry vynechejte v těhotenství úplně ! Pokud je těhotná nemůže konzumovat, měla by svého jídelníčku další potraviny, které tento minerální prvek obsahují, jako například mák, fazole, ořechy, slunečnicová semínka, brokolice, květák, sardinky, nebo pomocí potravinových doplňků, vhodných pro těhotné ženy.

Železo je pak obsaženo například v červeném mase (hovězí, vepřové – to nejezte moc často, protože je těžké na trávení), vejcích , rybách (pozor na makrelu, která se v těhotenství nedoporučuje pro její velký obsah rtuti), ale také v listové zelenině (špenát).

Vlákninu najdete v rýži, bramborách, máku, fících, čočce, chia semíncích, nebo v madlích. Případně v bezlepkových ovesných vločkách.

Samozřejmě to, že máte diagnostikovanou celiakií by měl vědět váš gynekolog, který by vás měl obeznámit se všemi skutečnostmi, které mohou nastat.

U žen trpících celiakií je častější neplodnost, než u ostatních žen a jsou náchylnější k potratům. V neposlední řadě může celiakie matky způsobit nedostatečný růst plodu.

Toto je ale obecná-odborná informace a určitě ji během těhotenství (pokud jste zdraví nebo držíte dietu striktně) vypusťte z hlavy, protože vaše těhotenství bude v pořádku a navíc všechny tyto nedostatky se dají díky moderní medicíně řešit !

Neřeště váhu, že se nevejdete do svých oblíbených kalhot nebo, že nebudete do léta v plavkách štíhlá. Ted’ vás potřebuje vaše tělo více než kdy jindy, aby se mohl malý drobek správně vyvinout.

A že jste občas doted’ při bezlepkové dietě zhřešila? Zamyslete se nad tím, že v tom ted’ už nejste sama. Každá věc, kterou děláme je odrazem nás samotných a kdy jindy než v (celiakově) těhotenství držet striktně bezlepkovou dietu!  Už v tom nejste samotné a žádný bílý rohlík nestojí celých 9 měsíců za to, abyste zničila malému tvorečkovi život.

 

Přeji Vám pohodový požehnaný stav jako jsem měla já a myslete hlavně na sebe, malého drobečka a naslouchejte svému tělu !

 

 

 

 

Další články