01.05.2019
Protože se na mě v poslední době snesla vlna dotazů na téma bezlepková dieta a “tloustnutí”, rozhodla jsem se napsat tento článek.
Spoustě z Vás, kteří držíte bezlepkovou dietu (nedobrovolně, protože máte diagnostikovanou celiakii stejně jako já) se nedaří “ukočírovat” její význam slova a máte problém s příbytkem na váze. Proč je tomu tak, se můžete dozvědět níže.
Přestože nám média vsouvají články o blahodárných účincích “diety” a že je bezlepková dieta trendy i v Hollywoodu, kterou vyznávají i Gwyneth Paltrowová, Victoria Beckhamová, Rachel Weiszová, Russell Crowe a Elisabetta Canalisová, stále nehubneme ale naopak tlousteme.
Když mi byla diagnostikovaná celiakie a tím pádem doživotní bezlepková dieta, bála jsem se, že budu jen o suché rýži a razantně zhubnu, ale nebylo tomu tak. Kupovala jsem potraviny, dostupné polotovary a kromě toho, že mi chutově moc nechutnaly, začala jsem pomalu přibývat na váze a nechápala proč. Když jsem postupně začala zkoumat složení jednotlivých výrobků, tak kromě velké dávky sacharidů byly všude škroby. tuky a velká dávka soli.
Ráda bych tímto článkem vyvrátila mýty kolem bezlepkové diety a ujasnila Vám, že ne všechny bezlepkové potraviny jsou správné pro naše zdraví.
Jednou z hlavních chyb je domnívat se, že bezlepková dieta je zdraví prospěšná a nemá žádné nevýhody a hubne se po ní. Produkty bez lepku často obsahují více cukrů, škrobů a tuků. Hrozí tedy nebezpečí zvyšování hmotnosti, obezity, metabolického syndromu a inzulinové rezistence. Bezlepková dieta může vyvolat nedostatek vitaminů skupiny B, kyseliny listové a železa, a proto může být pro nás organismus velkou zátěží. Pokud ovšem budeme volit správné potraviny, můžeme se negativních následků vyvarovat.
Ale POZOR, rozhodně se po ní nehubne, jak mnozí věří.
1. Kalorie – musíte snížit váš kalorický příjem. Při sestavování jídelníčku si vybírejte z nízkokalorických bezlepkových jídel jako je libové maso, ryby, vejce, kvalitní mléčné výrobky, luštěniny nebo ovoce a zelenina. Pokud na štítku potraviny není uvedená její kalorická hodnota, snadno si ji můžete najít v kalorických tabulkách na internetu. Vyhněte se, pokud možno, průmyslově zpracovaným bezlepkovým jídlům, které většinou obsahují více kalorií, škrobů, tuků, soli nebo cukru.
2. Pohyb – Nezapomínejte na pohyb, tak jako při každé dietě – najděte si to, co vás baví, to může být třeba běh, chůze, plavání, jízda na kole, tanec nebo cokoliv dalšího, a snažte se této aktivitě věnovat alespoň třikrát týdně. Strava je základ, ale bez pohybu to prostě nejde.
3. Výběr potravin – Někteří lidé skutečně zhubnou, pokud přejdou na bezlepkovou stravu. To je ale spíše dané tím, že konzumují méně průmyslově zpracovaných potravin a celkově se stravují pestřeji a kvalitněji. Vybírejte kvalitní a nejlépe přirozeně bezlepkové potraviny.
Lidé, kteří pouze vyloučí obiloviny a nahradí je kukuřičným či rýžovým chlebem a konzervovanými bezlepkovými výrobky, mohou vzhledem k vyššímu obsahu tuku a cukru zaznamenat nárůst váhy. Proto vybírejte potraviny bez kukuřičného a rýžového škrobu.
Trh dnes nabízí celou řadu náhražek za obilnou mouku. Pokud k dostupným surovinám přidáte zeleninu, ovoce, a mléčné výrobky, Váš jídelníček bude správně vyvážený. Vyvarujte se hotovým polotovarů a raději si “ukrojte” ze svého času a připravte si kvalitní jídlo z koupených surovin.
Největší riziko je především u pečiva a těstovin, které patří do našeho jídelníčku mezi hlavní suroviny pro snídani, oběd nebo večeři. Pokud budete volit těstoviny, vyhněte se těstovinám kukuřičným, ale volte těstoviny pohankové, hrachové nebo čočkové. Bezlepkové pečivo patří u konzumentů mezi neoblíbenější, a přestože budete volit pufované rýžové/kukuřičné chlebíčky, zdárně po nich nezhubnete ale naopak. Na trhu jsou již k dostání vynikající čerstvé pohankové nebo čirokové bezlepkové chleby, po kterých byste měli při redukci (ale hlavně v zájmu svého zdraví) určitě sáhnout. O kupovaných sladkostech ani nemluvím, protože jejich chut´je naprosto umělá a při shlédnutí složení na daný výrobek nemám ani chut´. Jedná se hlavně o bábovky, muffiny nebo sladké chlebíčky.
U bezlepkové diety hlavně platí číst etikety ! Nejen, že máte jistotu, že koupená potravina je opravdu bez (i stop) lepku, ale zjistíte, z čeho je potravina složená. Ne každý umí v etiketách číst a i já měla z počátku problém, ale selským rozumem hned zjistíte, že vysoká hodnota sacharidů, tuků nebo škrobů není pro náš organismus správná.
Na závěr bych chtěla jen říct, že “vstupenka” (at už dobrovolná, nebo pro nás celiaky nedobrovolná) do světa bezlepkové diety není jen veselá jízda horskou dráhou s vidinou štíhlé postavy. Chce to velkou disciplínu a velkou dávku času, kterou když investujete nastane pro Vás v závěru velká odměna. Budete se cítit skvěle a budete si připravovat jídlo s láskou, tak jako já. Každá dieta, každé onemocnění, každá práce vyžaduje trpělivost, pilnost a nasazení.