23.01.2018

Celiakie vs. alergie na lepek

Na základě instagramové ankety, kde jsem se vás ptala, o čem bych měla v nejbližsích tématech na blog psát jste vybrali jako první – Jaký je rozdíl mezi alergií na lepek a celiakií.
Stále se setkávám s nevědomostí svého okolí, že jsou obě varianty totožné a není v nich žádný rozdíl.
Když však k sobě budu upřímná, kromě toho, že jsem ještě před dvěma lety nevěděla co celiakie je, by mě nenapadlo hledat mezi celiakií a alergií na lepek rozdíl. Takže Vás naprosto chápu a zkusím vám objasnit jak velký rozdíl mezi nimi je 🙂
V článku níže vám jednoduše sepíši fakta s mými postřehy, které (doufám) spoustě z vás otevřou oči a konečně budete vnímat, o jak velký rozdíl se jedná ( a možná se celiaci ve vašem okolí dočkají většího pochopení 🙂

Začneme tím nejdůležitějším, a to – Co je to lepek?

Lepek je proměnlivá směs bílkovin vyskytující se ve čtyřech druzích obilovin ze skupiny „pšenicovitých“.

Tyto obiloviny poznáte podle toho, že jejich zrno má podélnou rýhu. Lepek je hlavní bílkovinou ve všech typech pšenice, žita, ječmene a ovsa. Více je v obilovinách už jen škrobů. Protože je ale naše (evropská) kuchyň založená převážně na těchto obilovinách, je pro nás mnohem náročnější hledat náhradu, než například v kuchyních asijských.

Z pohledu celiakie není důležité, ve kterých z výše uvedených obilovin je lepku více nebo méně. Ve všech je ho tolik, že způsobuje problémy.

Obsah lepku se i u jednoho druhu obilí může lišit, a to v závislosti na podmínkách, v jakých bylo pěstováno. Čím více lepku obilovina obsahuje, tím je považována za kvalitnější a výživnější – alespoň z pohledu mlynářského a pekařského. Díky lepku jsou výrobky z mouky pružné, dobře kynou a po upečení si drží tvar.

Výraz lepek je opravdu odvozen od lepivosti. Stejně tak cizí název gluten znamená latinsky „lepidlo“. Takže, kdo už má zkušenosti s bezlepkovou dietou a pečením, ví, že bezlepková mouka prostě nelepí a je opravdu náročné s ní umět zaobcházet 🙂

 

Alergie na lepek

Alergie je opravdu jiná než celiakie. Alergie přichází ihned po konzumaci a mezi jejími hlavními příznaky jsou jsou kopřivka, ekzém, svědění v ústech a krku. Dále jsou to znaky, které alergii doprovází, ale je dosti možné, že nás hned nenapadne, že může jít o alergii na lepek – bolesti břicha, plynatost, průjem nebo zvracení. Ale hlavním rozdílem je, že reakce se objeví ihned po pozření.
Výhodou alergie je, že časem odezní sama. Což o celiakii neplatí!

A celiakie?

Oproti „pouhé“ alergii na lepek se celiakie projevuje po několika hodinách až dnech od požití lepku. Projevy celiakie nejsou jasně dané a protože se projeví “po čase” je až obtížné jednotlivé projevy definovat. Nejčastěji se ale jedná o průjmy, nadýmání, bolest břicha a únava. Více nás však upozorní, projeví-li se další příznaky jako jsou problémy se zuby (kazy), afty, chudokrevnost, poruchy se vstřebáváním živin. U dětí se projevují poruchy růstu.

Shrnutí těchto dvou odlišných “onemocnění” je takové, že pokud pozřeme něco lepkového a máme “jen” alergii, tak sice hned trpíme, ale časem může alergie ustoupit a nemá tak fatální následky jako Celiakie. U této doživotní chronické autoimunitní nemoci nemůžete pozřít ani smítko lepku, protože jen malé zrnko stačí k tomu, aby se vám zánět ve střevech opět spustil a koledujete si o pěkný malér – například o rakovinu.

Pokud si nejste jisti, jestli máte alergii nebo celiakii, nejjednodušší je absolvovat gastroskopické vyštření, které bude moudřejší, než všelijaké diskuze, které Vám jak neuleví, tak ani neporadí.

Po vyšetření se vám uleví jak psychicky, tak vám vaše tělo poděkuje !

Jak vyšetření probíhá sepisuji v rubrice celiakie http://www.celiaxmoni.cz/diagnoza/

 

Na závěr

Častokrát od vás dostávám dotazy, jestli konzumuji potraviny, kde je uvedeno “může obsahovat stopy lepku” – NEKONZUMUJI !
Protože jsem celiak a vím jaké následky nedržením diety mohou nastat vím, že každé smítko může mému tělu ublížit. Fráze “může obsahovat stopy lepku” znamená, že se potravina zpracovávala na stroji, kde se v jiné provozní době zpracovává i lepkový produkt, takže šance, že se můžete “kontaminovat” je opravdu velká.
A řekněme si upřímně, stojí to za to? Mně rozhodně ne ! V dnešní době je na výběr tolik výborných bezlepkových potravin, které splňují normy a mohou si uvádět značku bez lepku, tak proč zbytečně riskovat.

Tak snad jsem vám pomohla odhalit, jak moc velký rozdíl mezi celiakii a alergii na lepek JE ! 🙂

Další články