07.11.2017

Kniha je na světě!

Jak jsem již psala v předešlém článku http://www.celiaxmoni.cz/muj-zivot-bez-lepku/ je to přesně měsíc od odevzdání tiskových dat a jedu se konečně podívat na první výtisk své kuchařky osobně.

Mám grafickou školu, nějaké zkušenosti s tiskovými technikami a zkušenosti z praxe, že né vždy vyjede z tiskárny to, co očekáváte. Proto jsem na prvním nátisku být chtěla.  Jedná o moje “dílo”, takže si nedokážu představit ho předem nevidět.

Navíc mě těší, že jsem zatím jedina autorka mého vydavatelství, co se jela na tisk podívat 🙂

 

Kdy a kde?

Když jsem dostala od nakladelství termín, věděla jsem, že při zrodu mého “dítěte” musím být, ale že se bude tisknout až v Martině na Slovensku, to jsem nečekala 🙂

Termín byl jasně stanovený a to 6.11.2017 od 10:00.

Protože jsem nechtěla jet přes D1 takovou štreku autem, rozhodla jsem se, že pojedu vlakem. V ten den bohůžel nejelo nic, abych byla v tiskárně včas, proto jsem jela už v neděli v 7 ráno, abych jela (alespoň) přímým spojem 6,5 hodiny.

Během této dlouhé cesty jsem měla čas na sepsání nových receptů, článku o vzniku kuchařky a odpovědět na emaily, které mi tu visí několik dní. Takže jsem spojila dlouhou cestu s pracovními povinostmi a musím říct, že to uteklo !

Tiskárna, ve které se moje kniha tiskla Neografia, patří mezi ty nejlepší v oblasti polygrafie v Česku a na Slovensku. Moc jsem se na návštěvu těšila, přestože vím jak se tisknou etikety a obaly, nikdy jsem neviděla jak probíhá tisk knih a časopisů, a vidět to naživo v tom nejlepším, prostě nelze odmítnout. A tady se tiskne opravdu jen to nejlepší ! 🙂

Titulka je tady !

Nebudu říkat, že jsem si pobyt v tak krásném prostředí neužila, ale nemohla jsem už dospat rána, až konečně spatřím poprvé svoji knihu 🙂

V tiskárně jsem byla na 10. hodinu jak jsme byli domluveni s tím, že mě uvítal moc ochotný pan zástupce – p. Mrázik. Tímto ho zdravím a ještě jednou děkuji za trpělivost a ochotu ! 🙂

Protože jsem věděla jak zhruba tisk probíhá, vzala jsem si raději certifikovaný nátisk (jedná se o nátisk obrázku s certifikací toho, že jak to vidíte na něm, taková by měla být realita z tiskárny) z Prahy s sebou.  Všichni byli moc milí, ukázali mi stroje, postupy, jak vše probíhá a konečně jsem byla přivolaná k prvnímu výjezdu mé titulní strany.

Titulka vyjela jinak barevná než jsem chtěla. Ono totiž když ji člověk vidí měsíc v kuse každý den na internetu a všude, má barvy své knihy už v zorničkách vytesané 🙂  Ale jelikož jsem u pár tisků byla přítomná, vím že se to stává a chtělo to jen barevně poladit.

Vlevo 1. výjezd z tiskárny, vpravo finální verze

Knížka se tiskla ofsetovou technikou – Je to nejrozšířenější a nejpoužívanější tisková technika na světě a je jí vytištěna naprostá většina knih, časopisů a letáků, se kterými se setkáváme v každodenním životě. Tím jak proces probíhá Vás nebudu zatěžovat, ale ofset dokáže vytisknout i ty nejjemnější detaily a zároveň dokáže tisknout i na méně kvalitní papír.

Ofsetový tisk je levnější pro náklady od stovek kusů výše, takže se hodí i pro méně početné náklady tisku. Umožňuje tisk přímých barev a při tisku velkých barevných ploch ofsetem dává větší kvalitu tisku než digitální tisk. Takže zvolená technologie pro moji knihu byla ta nejlepší.

Po tom, co byl první výjezd jinak barevný než jsem chtěla se muselo nechat poladit barevné složení CMYK, což je barevný model založený na míchání barev. Výjezd byl moc nažloutlý.  Musely se změřit hodnoty a pomocí moderních technologií se dá naštěstí rychle navolit jiné složení. Museli jsme tedy přidat červenou, abychom titulku “ohřáli” 🙂

Následující výtisky byly stále nažloutlé a odchylovaly se o mého nátisku. Pan Mrázik nechal vytisknout jejich nátisk a ukázalo se, že moje barvy na nátisku jsou správné. Zavolal se tedy odborník přes kvalitu a začalo se ladit. S výtisky jsme chodili na denní světlo, do komory simulující reálné světlo, dokud se nepodařilo po xy variantách docílit k barevnosti, kterou jsem chtěla a odpovídala nátisku.

Moc děkuji všem za ochotu a trpělivost !

Tímto Vám představuji poslední, mnou podepsanou finální verzi přebalu, kterou uvidíte již brzy na CZ a SK trhu 🙂

Vnitřní strany

Další etapou je samozřejmě obsah knihy. Pro mě byla samozřejmě nejdůležitější titulka – ta má za úkol upoutat, ale bez vnitřnách stran by to nešlo 🙂

Všechny vnitřní stránky byly naprosto bez chybičky a barevně stejně krásné, jako byly navrženy.

Správnost barevnosti jsme kontrolovali v místnosti, kde je simulace reálného světla. Srovnává se tam nátisk, výtisk a barevnost na zkalibrovaném (zkalibrovaný monitor zajistí nejvěrnější barevnou podobu) monitoru.

 

Moje složka tedy nezůstane prázdná, ale vše se podařilo jak má 🙂

V následujících dnech čeká knížku vzkříšení a hlavně samotnou titulku laminování (matným lakem) a poté parciálním lakem, který bude jen v názvu Můj život bez lepku. Přebal bude tedy krásný matný a jen text bude lesklý, aby z knížky “vystupoval”.

 

Na závěr

Protože víc z kuchařky nechci odhalovat a chci Vás nechat v překvapení 🙂 ….. I pro mě samotnou bude překvapení vidět knížku v celé její kráse. Pracovní povinnosti mě zavolaly dnes do Prahy zpět a hlavně musím nechat team z tiskárny pracovat, protože toho mají opravdu hodně.

Moje knížka je pro mě snem, tištěným dítětem a i když se počtem v tak velké tiskárně ztratila, věřím že si u Vás v kuchyni najde své místo 🙂

 

 

A co pro moje fanoušky chystám?

Soutěž o 1. vytištenou kuchařku ! První kus, který obdržím daruji v soutěži vítězce nebo vítězovi ? Soutež vyhlásím poslední týden v listopadu

Předprodej spousta z Vás mi už psala, že má zájem, takže mám plnou tabulku jmen a vašich emailů. Předprodej na mém blogu bude spuštěn 13.11.2017 !!!

Křest to se uvidí ?

 

Pokud budete mít zájem zakoupit knihu na internetu, nabízí ji :

CZ

http://www.albatrosmedia.cz/tituly/42649749/muj-zivot-bez-lepku/

https://www.knihydobrovsky.cz/muj-zivot-bez-lepku-40866189

https://www.martinus.cz/?uItem=292482

https://www.bux.cz/zdravy-zpusob-zivota/muj-zivot-bez-lepku-moderni-bezlepkova-kucharka-od-celiaxmoni

 

SK

https://www.martinus.sk/?uItem=292482

https://www.pantarhei.sk/knihy/zdravie-zivotny-styl/zdrava-vyziva-diety-chudnutie/muj-zivot-bez-lepku.html

http://www.albatrosmedia.sk/tituly/17692782/muj-zivot-bez-lepku/

 

A pokud si uděláte chvilku, budu strašně moc ráda za vaši zpětnou vazbu.  Jak se Vám kniha líbí, jaký recept Vám chutnal nebo co Vám v knize chybí. Každá zpráva mě potěší a posune dál !

 

 

Další články