15.02.2019

Koření a dochucovadla bez lepku

Bez soli, pepře a bylinek si nedovedu představit, jak by moje recepty chutnaly, takže sama vím, že bez koření nelze vařit.

Spousta z Vás si kupuje koření pro přípravu svých oblíbených pokrmů. Sůl a pepř patří mezi základní dochucovadla každé světové kuchyně. Bobkový list, bazalka, oregáno, kari nebo tymián patří mezi další oblíbené, díky kterým dostanou naše jídla neodolatelnou chut’.

Věděli jste ale, že se v nich může skrývat lepek? Říkáte si jak se tam mohl dostat? Však je to JEN bylinka?! Ne každý má to štěstí, že si na zahrádce může vypěstovat bylinky a proto si bylinky kupujeme sušené (nebo živé, těch se ale nebezpečí kontaminace lepku netýká) a zde může dojít k neštastnému (a častokrát nevědomé) setkání s lepkem.

 

 

Na co si dát u koření/dochucovadel nejvetší POZOR ! :

1) Mleté koření – v nich bývá někdy používána pšeničná mouka jako protisdružovací činidlo – obal výrobku může napovědět (ale bohužel nemusí). Pokud je na obalu uvedeno jiné protisdružovací činidlo, lze doufat, že koření lepek neobsahuje.

2) Naložené kupované maso – pokud máte celiakii stejně jako já, NIKDY ale opravdu NIKDY nekupujte předem naložené (grilovací) maso v koření. Nevíte jaké kouření bylo použito a nebyla navíc přidána do směsi mouka. Na obale totiž spotřebitel uvede pouze “grilovací koření”.

3) Sójová omáčka – jste milovníky sushi jako já? POZOR, lepek se nachází v sójové omáčce.  Ta vzniká fermentací sójových bobů a pšenice. Řada odborníků má za to, že štěpení bílkovin (včetně lepku) je u kvalitních fermentovaných sójových omáček dostatečné; pokud však chcete mít úplnou jistotu, vyžádejte si nebo pořiďte si sójovou omáčku, při jejíž výrobě se pšenice vůbec nepoužívá (například tamari). Dále se vyhněte všem neprověřeným omáčkám a také omáčce eel, teriyaki nebo ponzu. Tempera, tedy smažená ryba nebo zelenina, nemusí být bezpečná kvůli zbytkové kontaminaci. A wasabi? Pokud by byla tato pikantní křenová omáčka vyrobená skutečně z kořene wasabi, byla by v pořádku. V restauracích se ale často používá pouhá napodobenina z klasického křenu, hořčice a barviv, kukuřičné nebo pšeničné mouky. (zdroj celiac.com)

4) Vegeta, maggi a jiná dochucovadla – já osobně je nepoužívám, ale vím že spoustu lidí ano. Tyto dochucovací směsi jsou plné lepku, zbytečností a soli. Vyhnětě se jim.

5) Bujóny – další dochucovadlo, které nepatří do mojí kuchyně, ale vím, že spoustu kuchařek bez něho neuvaří to pravé ořechové. Pokud můžete, vyhnětě se jim. Raději přidejte více bylinek, soli/pepře, olivového oleje nebo másla.

6) Restaurace – nepoužívejte koření v restauraci – pepřenky/solničky v hospodách raději nepoužívejte. Nechci nikoho hanit, ale častokrát vidíte že v soli je rýže a kdo ví, co tam bylo před tím. Zkrátka nevíte, kde na vás lepek opět zaútočí !

7) POZOR na koření “na váhu” – jak už tady v ČR nebo v zahraničí. Nejen, že nevíte o tom, kde se lopatka, kterou právě nabíráte kurkumu nacházela předtím. Nevíte take, co bylo v pytli před tím, nebo kde byl pytel s kořením otevřený a mohl se do něho lepek dostat. Navíc některé země mají jinou zdravotnickou péči a místní aní neví, co celiakie je. Budou Vám tvrdit, že je koření bez lepku, ale sami nebudou vědět, jak Vám mohou ublížit. Přeci jen jsou to obchodnící a vy jste obyčený turista=zdroj jeho obživy.

Máte pocit, že vlastně nemůžete nic ? Tak to není ! Stačí jen etikety pozorně číst, nebo si udělat koření vlastní.

 

A jaké koření tedy použít?

Základem každé kuchyně (tak aby byl pokrm chutný a nebudete ho muset dochucovat na závěr) je kvalitní základ. Máslo, olivový olej, cibule, sůl, citrón a čerstvé bylinky udělají všechnu práci za vás a za nezbedné kamarády plné lepku.

Dnešní doba nabízí neomezené možnosti. Čerstvé bylinky si můžete koupit všude za jakéhokoliv období. Kupte si pár základních a uvidíte, že vám pomůžou nejen v kuchyni, ale rozzáří Váš byt. Navíc na jaře nebo v léte je můžete přesadit ven a nové výhonky vám přinesou zásoby na zimu. Bylinky trhejte, sušte a čerpejte z nich celou zimu, tak jako já.

Pokud bez koření nedokážete opravdu exitovat, najdou se firmy, které dnes koření bez lepku nabízí. Nemám je ozkoušené, proto tu nechci nikoho doporučovat. Ale jak vídíte, možnosti jsou. Určitě nebudou stát pár korun, ale zaručí Vám 100% bezlepkovost.

Já osobně používám jednu směs koření, tu si ale vyrábím sama. A z čeho se skládá? Z mořské hrubozrnné soli, oregána a chilli.  Sůl si kupuji v Řecku, oregáno a chilli si suším sama z letní úrody. Tato směs mi vydrží opravdu dlouho, protože stačí do každého pokrmu opravdu špetka. Zkuste si také udělat vlastní kombinaci bylinek, které máte rádi.

 

 

A co bych Vám chtěla říct na závěr…

Ano vím, ne každý je vyučený kuchař a ne každý má to nadání, ovšem pokud máme celiakii je v našem (zdravém) zájmu jíst opravdu 100% bezlepkově a k tomu patří i domácí příprava. Spoustu z Vás si řekne, a kde na to mám vzít čas? Já sama toho mám víc než dost, ale jídlo je pro mě základ.

Jsme to , co jíme a naše tělo je naším druhým domovem. Chovejme se proto k němu tak, jak si zaslouží. Odpuste si na chvíli mobil, televizi nebo jinou aktivitu. Vaření vám opravdu nezabere mnoho času a není nad to, když člověk ví, co jí a cítí se dobře.

Krásný den a s celiakií vždy s úsměvem !

Další články