15.03.2018

Malaga & Marbella 2018

Při volbě mé poslední dovolené před porodem jsem vybírala opravdu pečlivě a rozhodnutí, které nakonec “padlo” mě určitě nikdy předtím nenapadlo.

I když jsem byla na podzim na Maledivách, věděla jsem, že se prostě ještě někam musím podívat a užít si také “POSLEDNÍ” společnou chvilku (ve dvou) s manželem. Od doktora jsem dostala “propustku”, potvrzení o tom, že můžu letět a mohla jsem začít vybírat.

Můj článek o cestování v těhotenství najdete zde http://www.celiaxmoni.cz/cestovani-v-tehotenstvi/

 

Hlavnímí kritérii při výběru dovolené byly : Teplo, Evropa, blízká letová vzdálenost, zdravotnictví na úrovni a bezlepková kuchyně. To vše splňovala Malaga, která se nachází na jihu Španělska, v oblasti Andalúsie.

 

 

Malaga & Marbella

Malaga je opravdu překrásné přístavní městečko v Andalusii, které patří mezi 6. největší město Španělska.

V Malaze najdete malebné uličky zalité sluncem, muzea světového významu, mimořádně působivé památky, úžasné vyhlídkové body, neopakovatelnou španělskou atmosféru a výborné jídlo z kvalitních surovin místního původu.

Když jsem se taxíkem nechala zavést z hotelu (u letiště) do centra, taxikář mě vysadil u Marqués de Larios. Když jsem vystoupila z taxíku, viděla jsem pěší ulici, ve které se procházelo stovky lidí. Připomněla mi nákupní uličky ve Vídni a trošku i Pařížskou ulici v Praze. S jediným rozdílem, že tady auta měla zákaz vjezdu a mohli jste si tak procházkou užít plnými doušky. Ulice je naprosto úchvatná svojí čistotou, lucerničkami, které ji lemují a krásnou architekturou, která vynikala na čistě modré obloze. V uličce nenajdete nic jiného než obchůdky s oblečením, ale když pokračujete dál, ulička vás dovede do části, kde najdete restauraci za restaurací.

Neskutečný výběr od španělské kuchyně až po irské puby. Atmosféra klebetajících místních a turistů, a hlavně zahrádky, které jsou otevřeny celoročně. Cítíte se jako turista na dovolené,  který chce zkusit nejednu restauraci. Živá  atmosféra a pozitivní obsluha, která vás láka na svojí nabídku. Živá hudba a čerstvé jídlo, na každém rohu. Prostě ráj !

 

Protože jsem studovala dějiny umění, Marbelu jsem odjakživa měla spojenou jako rodnné místo Pabla Picassa. Proto byla moje návstěva v jeho muzeu nutností. Ale pozor, v Malaze jsou 2. muzea Pabla Picassa, ale jen jedno je v jeho rodném domečku, které jsem také navštívila http://www.museopicassomalaga.org/

V jeho “rodném” domečku na náměstí Plaza de la Merced, kde je dnes muzeum nenajdete jeho největší díla, (protože ta jsou “rozeseta”  v nejznámějších a největších muzeích světa). Budete se ale procházet v jeho rodném domě a uvidíte jiné exponáty z jeho sbírky, které vlastní pouze toto muzeum. Vstup byl 12 eur, dostanete u vstupu audioprůvodce, kde si navolíte jazyk a navíc u všeho jsou španělské a anglické popisky.

Další památkou, kterou jsem chtěla vidět je opevnění La Alcazaba. Musím říct, že na to že je opevnění z 8.století, je úžasně zachovalé a je jedním z nejlépe zachovaných maurských vojenských muzeí ve Španělsku. Vstup si kupujete v “budce” pomocí drobných mincí. Nelze tedy platit kartou, takže pozor až půjdete do La Alcazaby, mějte drobné mince s sebou 🙂 Kdo má rád historii, tak to pro vás bude procházka naplněná historií, kterou rozhodně nebudete litovat 🙂

Pod Alcazabou se nachází pozůstatky římského divadla. Vstup je tu volný a v nedaleké budově se nachází i expozice věnovaná dějinám tohoto divadla.

 

Nad La Alcazabou je úžasná vyhlídka, kterou opravdu doporučuji ! Vždy jsem si říkala, odkud tu Malagu ze shora fotí a našli jsme to “pravé” místo, odkud se daly pořídit opravdu úchvatné snímky !

 

 

Asi největší památkou Malagy je katedrála Catedral de la Encarnación pocházející z 16. století, na jejiž místě stávala v minulosti mešita. Historikové nebo milovníci dějin umění si na první pohled všimnou směsice nejrůznějších stylů, kterými katedrála oplývá.

 

Mezi historickými budovami se u přístavu Malagy vyjímá Pompidou Centre – moderní muzeum, které má podobu obří skleněné krychle.

Uvnitř se skrývá expozice moderního umění. Já sama jsem v muzeu nebyla a raději si užila atmosféru přístavu, který je lemovaný palmami s množstvím restaurací, ze kterých se dá pozorovat úchvatný západ slunce nad krásou města Malagy.

Pokud se nacházíte u přístavu během dne, projděte se po pěší směrem k majáku a dojdete ke kilometr dlouhé městské pláži se sazově černým pískem. I v únoru, kdy jsem Malagu navštívila byla pláž plná sportovců, nebo jen turistů, kteří přišly načerpat energii z mořského vánku.

U přístavu blízko centra si můžete povšimnout menšího ruského kola, které je určitě atrakcí města, ale dovolím si tvrdit, že je tolik krásy v Malaze, že jsem ho nenavštívila. Byla jsem se jen podívat, jak vypadá, ale nepotkala jsem an moc turistů, protože šli všichni raději na vyhlídku, aby viděli Malagu opravdu ze shora.

Kromě památek může Malaga nabídnout i nádherný park Parque de Málaga, situovaný rovnoběžně s promenádou. Naleznete zde několik druhů obrovských palem a rudě kvetoucí ibišky. Když se poštěstí, občas vám nad hlavou prolétne malý barevný papoušek, což se mi poštěstilo, ale nestačila jsem ho vyfotit 🙂 Namísto toho jsem si užívala naprosté oázy klidu a mých oblíbených strelízií.

 

A co vidět v Marbelle?

Už po cestě z Malagy do Marbelly uvidíte opravdu nádherné domečky a vilky, které lemují nekonečně dlouhou pláž Costa del Sol. Rozdíl mezi Malagou a Marbellou poznáte již při vjezdu do města. Luxusní auta, modernější architektura a turisté, kteří nemají k penězům daleko, ale pozor, zdání klame ! Restaurace jsou tu levnější než v Marbelle, centrum s náměstíčkem jsou tak maličké, jako o vesnici opodál.

Najdete tu opravdu luxusní hotely, neomezené možnosti (pro golfisty především) a služby, ale v “jádru” se ukrývá překrásné malebné městečko, které jsem si zamilovala.

Protože jsme bydleli přímo na pláži, uchvátila mě nekonečně dlouhá pěší, která se táhne opravdu kilometry daleko. Nespočet restaurací, obchůdků a hlavně přímořské energie, kterou jsem tolik potřebovala.

Na pěší nemohou jezdit auta, takže si dlouhé procházky opravdu užijete. Dají se zde půjčit kola, takže pokud rádi sportujete a navíc na čerstvém vzduchu, není lepšího místa v Marbelle !

Pokud se rozhodnete projít se do “centra” jděte načerpat energii na Plaza de los Naranjos (pomerančové náměstí), Připravte se na opravdu malebné domečky jako z pohádky. Všude ale opravdu všude rostou a zdobí centrum pomerančovníky, lavičky, restaurace a nádherná architektura.

 

A pokud jste milovníky umění jako já, nezapomeňte navštívit náměstíčko Avenida del Mar, ozdobené desítkou soch Salvadora Dalího. Můžete tak zvolit pěší cestou z města směrem na pláž.

 

Jak se do Malagy a Marbelly dostat?

Protože jsem do poslední chvíle nevěděla jestli odletím (kvůli těhotenství), jaké bude počasí na místě v únoru a také “co tam budeme dělat”, zvolili jsme raději pouze týdenní pobyt a koupili si jen letenky.

Letenky byly v daný termín opravdu levné (1800 kč/os zpáteční) a letěli jsme přímo z Prahy do Malagy (3:30 h).

Do Malagy lítají jen nízkonákladovky, takže jsem měla s sebou jen příruční zavazadlo (malý kufr) a vzala si jídlo s sebou, jako vždy 🙂 Při nízkonákladovém letu nemáte totiž k jídlu nic a když už je ke koupi, tak rozhodně ne “glutenfree”.

Do Maberlly se z Prahy letecky přímo nedostanete. Musíte letět do Malagy a následně využít autobusu, taxi nebo si půjčit automobil. Automobil se dá půjčit v Malaze na letišti za slušné peníze, ale největší problem v obou městech je takový, že všude platíte dost peněz za “parkovné”. Proto vybírejte hotel, kde je parking součástí nebo se připravte na cenu 8-18 eur/den parkingu kdekoliv ve městě. Marbella je vzdálená 55 km, takže cesta je poměrně rychlá, protože jedete skoro celou dobu po přímořské dálnici. My si nakonec auto nepůjčili a našli si taxislužbu, která nás levně zavezla do Marbelly a všude jsme pak chodili pešky.

Ubytování

Ubytování jsme řešili přes booking až na místě, jako to děláme běžně.

Z naší zkušenosti nebookujeme ubytování předem, protože se rádi přesouváme a dá se využít dobrých “last minute” nabídek. Měli jsme tak v Malaze ubytování v centru, a to na hlavní ulici za 1500 Kč/noc. V Marbelle jsme sehnali luxusní 5 hvězdičkový hotel, který ležel přímo na pláži za 1700 Kč/noc (z původních 5900 Kč/noc) a to s výbornou snídaní, bazénem a službami.

 

Počasí

V Malaze je středozemní podnebí, počasí je po většinu roku slunečné. Léto je nadprůměrně suché a horké, teploty se pohybují velmi často i přes 30 °C. Malaga i Marbella se tedy pyšní středomořským podnebím. Na pobřeží vládne horké léto bez přeháněk a mírná zima s minimem srážek a teplotami, které neklesají pod bod mrazu.

Zimy jsou mírné a přestože jsme se vydali do Malagy v únoru, tak jsme skoro celý čas trávili v plavkách u bazénu a moře 🙂

Dle místních je nejchladnější prosinec a leden, kdy je “zima” a často prší.

Než jsme odletěli, tak jsem se ptala jedné české blogerky, která právě v Malaze byla, co si mám vzít za oblečení a říkala, že klidně zimní bundu, ale hlavně čepici a šálu – že je tam strašná zima a fouká ! Kupodivu, já sice se zimní bundou z Prahy cestovala (v Praze byl sníh a -10 stupňů), ale využila jsem ji jen na cestě zpět. Přes den to bylo na plavky, šaty nebo jen kalhoty a tričko. Místní sice chodili v kozačkách a zimních bundách, ale turisté vysedávali na zahrádkách a kochali se jarním počasím, tak jako já.

Moře je zde přes celý rok chladnější, takže ti, co se rádi osvěží si přijdou na své. Moře v Marbelle i Malaze je chladnější a to i v parném létě, protože hlavním důvodem je chladné hlubinné proudění z Gibraltarského průlivu, které právě v této části španělského pobřeží vystupuje na povrch. Takže vy, co máte rádi vodu jako “kafíčko” využijte raději hotelových bazénů 🙂

 

Španělská kuchyně

Bezlepkové potraviny tu nejsou tak rozšířené, třeba jako v Itálii, ale i tak si tu vyberete. Musím říct, že (stejně jako v Itálii) byl problém s komunikací a častokrát ani nevěděli, co je “glutenfree” a musela jsem používat jejich název “sin gluten” a i tak častokrát nevěděli, na co se ptám 🙂

Meníčka měli skoro všude s označením alergenů, ale narazila jsem i na překlepy, takže je potřeba se stále ujištovat a nejlépe volit jídla, u kterých máte jistotu, že se lepku vyhnete.

V každé krajině kam cestuji si dávám pouze místní a tradiční jídla. A protože miluji seafood a exotické chutě španělskou Paellu bych mohla jíst od rána do večera 🤤 Kdo nezná, nebo prozatím neochutnal, tak Paella (čti “paejja”) je typické španělské jídlo z rýže, podobné rizotu. Pochází ze španělského města Valencie a má mnoho úprav.

A i když je paella nejvyhledávanější španělský pokrm mezi turisty, vznikla jako nejchudší jídlo pro rybáře.
Naštěstí ji celiaci můžeme, protože při jeji přípravě je nejdůležitější přísadou rýže, která se neomývá, jelikož škrob při vaření způsobuje potřebné zahuštění 🤤
Takže hurá do ní 🤤🤤🤤☀️🍤

Moje neoblíbenější Paella je Paella de Marisco a Arròs negre.

Rozdíl mezi nimi je takový, že “de marisco” je nejklasičtější úprava v nádherném zabarvení a nejčastěji s mořskými plody, zatímco Arros negre je typická tím, že se při její přípravě používá sépiový inkoust, který ji dává někdy až téměř černou barvu. A samozřejmě v ní nesmí chybět plody moře.

Typické jídlo přímo pro Malagu je “Espeto de sardinas” – grilované sardinky s mořskou solí. Mají je opravdu na každém rohu, jsou bezlepkové a bezkonkurenčně chutné. Hodí se jako předkrm, nebo jen na zobání k vínku.

Nezapomeňte ochutnat místní víno, které je díky celoročně krásnému počasí naprosto dokonalé !

Během těhotenství jsem měla celou dobu chut na zmrzlinu a na dovolené to platilo dvojnásob. Našla jsem náhodou koncept, který má nejen výborné zmrzliny chutově, ale vypadají naprosto úžasně ! Takže jsem si dělala “radost” květinou každý den 😆

Koncept se jmenuje Amorino, mají bezlepkové kournoutky a zmrzlina je “organic”. Nenajdete v ní žádné chemické složení a chut? Je prostě bezkonkurenční ! V Marbelle ji najdete cestou po Marqués de Larios a v Malaze na pěší ulici, která lemuje moře.

Zmrzlina se “sin gluten” kornoutkem je pouze ve střední velikosti a stále 3,5 eur.

 

V Marbelle u pěší “zóny” na pláži bych velmi ráda doporučila restauraci SOLEDO, kde vás čeká nejen úchvatný výhled na moře, protože je restaurace přímo na pláži, ale protože patří hotelu, ve kterém jsme byli ubytovaní, nesla se velkou kvalitou.

Lákavá nabídka, nadstandartní servis, ale hlavně, překvapivě vysoká úroveň, na to že se jedná o plážovou restauraci.

Často se setkávám při cestování s tím, že plážové restaurace jsou předražené, dělají jen smažená jídla a zkrátka hosty “odbívají”. Ale protože tato restaurace patří k luxusnímu hotelu, úroveň je opravdu vysoká ! Nádherné prostředí, doplňky a hlavně výborné jídlo ! Jo a bezlepkový chléb ! 👍

Doporučuji zde jako předkrm pro dva mušle na víně. Dostanete je v krásném rendlíčku a chut čerstvých mušlí je naprosto famózní ! A pokud chcete ochutnat nejlepší Paellu Arròs negre, tak jedině tady ! Za celý pobyt jsem neměla lepší.

 

A nezapomeňte na oblíbené španělské Tapas !

Tapas je synonymem pro malé občerstvení, degustační talířek či jednohubky. Název tapas pochází ze Španělska, kde je tento způsob stravování velice oblíben. Podél moře na pěší zóně je spousta zahrádek, které vás lákají na tapas, které stoji 1 euro.

Pokud tedy nevíte na co máte chut (nebo španělskou stravu neznáte) a chcete jen ochutnat například španělské sýry, salámy, olivy nebo paellu? Tak je tapas pro vás to pravé ! Ochutnáte vše, zaplatíte pár eur a navíc si uděláte obrázek o pestrosti a kvalitě španělské kuchyně. A dovolím si tvrdit, že občas jsou někde porce docela velké a zasytí !

 

Pár slov na závěr…

  • Malaga i Marbella jsou opravdu krásná městečka, kde dojdete všude pěšky. Vše je tu dostupné pěšky a najdete si tu každý své. Přes výborné jídlo, nekonečné pláže až po návštěvu muzeí nebo historických památek.
  • Restaurace všeho druhu, se skvělou nabídkou a přijatelnými cenami (asi jako v Praze).
  • Čistota jako bylo v centru Malagy jsem viděla naposledy jen v Singapuru. Na každém rohu se uklízí, zem se leskne jako mramor a nenajdete tu nikde ani kousek odpadku.
  • Taxi – nemilé překvapení přichází jízdou v taxi. Musím říct, že je opravdu dost drahé, snaží se vás okrást a když jedete z letiště kamkoliv do hotelu a ujedete třeba jen 2 km, tak vám naúčtují 15 EUR !!! A proč? Protože to mají ve svých pravidlech jako nejnižší taxu za cestu z letiště. Strašně, otřesné a když se začnete dohadovat (a jedete opravdu jen do kilometr vzdáleného hotelu od letiště), že to nemůže to stát 15 EUR, začnou nadávky a cítíte se opravdu jako okradený turista.
  • Informace – Když poletíte do Malagy/Marbelly v “zimmním období”, nikdo vám neřekne že 90% hotelů s bazénem nemá bazén v provozu. Když jsem přiletěla do Malagy, vybrala jsem na první noc nádherný hotel s bazénem na střeše. Při mém “překvapení” na recepci mi bylo řečeno, že je uzavřený a bude v provozu až od dubna. Podle mě je to docela podstatná informace a hotely by měly tuto informaci uvádět. Nejen, že na místě dochází ke zklamání, ale také by měly snížit cenu, když nemůžete využít toho, co hotel nabízí.

 

Tak jako každá dovolená má svá pro a proti, tak musím říct, že moje očekávání Malaga/Marbella naplnily pozitivně a budou patřit mezi místa, kam se určitě vrátím zpět. Načerpala jsem energii, ochutnala výbornou místní kuchyni a na to, že jsou obě města “za humny”, cítíte se na jednu chvíli jako v historickém Římě a na druhou stranu jako v Californii, kde je krásná pláž, lemovaná palmami (Marbella).

No a řekněme si upřímně, ve kterém jiném městě Evropy si můžete vzít v únoru plavky na sebe, vykoupat se a dokonce se i opálit? 🙂

 

Další články