27.05.2017

Řím

V roce 2012 jsme dostali příležitost navštívit Řím a jsem z něho okouzlená dodnes

Řím (italsky Roma, přezdívaný též Věčné město) je hlavní město Itálie.

Miluju historii, umění a památky, takže jsem byla jako v ráji.

Už při studiu dějin umění jsem věděla, že Řím bude moje město, a taky tomu do dnes je 🙂

Zatím jsem neobjevila krásnější město v Evropě, a když se mě někdo ptá Paříž nebo Řím? Jednoznačně Řím !

 

 

 

Doprava v Římě. Jedině Pěškobus !

Největším překvapením pro mě bylo to, že jsme za celý týden nepoužili ani jednou MHD, jen cestou z letiště do centra jsme se svezli vláčkem.

Všude jsou k dostání přehledné mapy, a Řím obejdete pěšky za pár dnů.

Navštívili jsme všechno, co šlo a ze 7 dnů jsme to krásně stihli za 5 i s muzeem a přestávkami v restauracích.

Takže tenisky a batoh na sebe a můžete vyrazit ! 🙂 Všude jsou pěší zóny, kočičí hlavy (kostky) a hlavně v každé uličce máte, co vidět 🙂

Na mapě to vypadá vzdáleně, ale za každým rohem Váš čeká jako památka.

 

 

Památky, kam se otočíš

Opravdu, kde se člověk otočí, tam je něco historické.

Kdybych to shrnula od těch, které mě nejvíc ohromily tak určitě Pantheon, Coloseum, Fontana di Trevi a Basilika sv. Petra.

První památkou, která nás ohromila svojí velikostí a krásou byl ji zmíněný Pantheon. Procházíte se totiž mezi uličkami, a najednou se před Vámi objeví tato zachovalá antická stavba, která svou mohutností ohromí každého. Jediným přívodem vzduchu a světla do chrámu je, kromě dveří, devítimetrový stropní otvor. Hra světel, která se v chrámu odehrává je jedinečná.

Mezi další památky, které vynikají svojí krásou je Fontna di Trevi. Tady ale čekejte opravdu masový nával turistů a budete rádi, když si uděláte alespoň fotku 🙂 Fontana di Trevi je nejslavnější římská fontána, do které je potřeba hodit minci, abyste se do Říma vrátili 🙂 Její jméno Fontány di Trevi je odvozeno od počtu uliček, které se k ní sbíhají – Tři ulice, italsky tre vie, jsou vlastně jen prostou zkratkou dvou slov.

Největší zážitek mám z návštěvy Colosea. Jako milovnice antiky a filmu Gladiátor, jsem musela tuto stavbu vidět.

Původní jméno neslo Flaviánský amfiteátr, ale pro svojí velikost dostal název Coloseum (od slova Colos – velký)

Obrovské fronty nás neodradili a připojili jsme se k polské skupince, abychom se dostali do všech zákoutí a dostali potřebné informace. Prošli jsme vše, a největším překvapením byly informace, že v centru arény se nacházela dřevěná podlaha pokrytá pískem, který dobře absorboval krev i zápach bojujících či umírajících. Amfiteátr měl také důmyslný systém podzemních chodeb, které jsou dnes odkryté a tedy dobře viditelné. Sloužily k tomu, aby mohly do arény vstupovat slavné osobnosti a vyhnuly se tak davům. Přiváděla se tudy také zvířata a gladiátoři.

Smutným překvapením bylo, že je Coloseum v dost zchátralém stavu. Netušila jsem, že leží přímo vedle hlavní silnice, takže podléha místnímu smogu a jeho spodní patra jsou načernalá od spodin u aut 🙁 Je vidět, že i vandalové vzali za své a proto jsem štastná, že jsem měla možnost ho vidět a věřím, že bude stát ještě dlouhá staletí.

Nejdelší trasu za památkou jsme šli do Vatikánu. Bylo to jen 30 minut a cestou jsme potkali krásný Andělský hrad.

Andělský hrad je impozantní stavba na nábřeží Tiberu, která sloužila jako mauzoleum, pevnost i vězení.

Basilika sv. Petra ve Vatikánu nás vítala svojí velikostí a obrovským náměstím. Na návštěvu basiliky jsme si vyhradili jeden celý den, protože jsme slyšeli o nekonečných frontách. Naštěstí jsme si přivstali a byli na náměstí okolo 8. hodiny ranní a byli jsme mezi prvními. Náměstí poloprázdné a do basiliky jsme se dostali hned. Vstup do chrámu je opravdu důstojný, tvoří ho majestátní náměstí sv. Petra. Toto monumentální náměstí má oválný půdorys a lemuje ho krásná Berniniho kolonáda. Uprostřed náměstí se tyčí egyptský obelisk. Prostě něco tak obrovského, impozantního jsem v tu dobu nikdy neviděla. Vstoupíte-li do chrámu, dýchne na vás jedinečná atmosféra skvostných renesančních a barokních památek. Výzdoba chrámu je naprosto úžasná a mezi nejcennější kusy patří Michelangelova známá Pieta a Berniniho stolec sv. Petra.

Mezi další místa, která určitě navštivte jsou Forum Románum, Španělské schodyBenátské náměstí ( Piazza Venezia), které je charakteristické především dominantním, bílým, mramorovým památníkem krále Viktora Emanuela II. Ze západní strany náměstí je Benátský palác, který dnes slouží jako muzeum renesančního umění. Při návštěvě muzea si nezapoměňte prohládnout Sochu vlčice, která je nejslavnější římskou sochou a vyobrazuje vlčici kojící zakladatele Říma, dvojčata Romula a Rema.

 

Nejlepší pizzerie v Římě

Bydleli jsme v nádherné čvrti Trastavére, odkud jsme to měli pěšky do centra 10 minut a do Vatikánu půl hodiny.

V naší malebné čvrti byly krásné úzké uličky, nádherná architektura a věhlasná pizzeria Dar Poeta Trastavere .

Když jsme šli do restaurace, na první pohled jsme byli vyděšeni, protože restaurace vypadá naprosto obyčejně.

Plastové židle, víno Vám dají do skleniček, které jsme používali ve školních jídelnách, ubrus z igelitu, ale dobré znamení bylo, že byla restaurace plná, a přitom není v centru.

Pizzu (tehdy ještě jako lepkař), kterou jsem si objednala, byla na smetanovém základu, se špenátem a lososem.

Dodnes, jsem neochutnala lepší pizzu !!! Takže naprosto doporučuju, a přesně tu platí známe pravidlo o předsudcích, aby jsme neřešili vzhled navenek, ale zevniř 🙂 Určitě se zastavte a ochutnejte.

 

Protože miluju trhy, naprosto mě dostaly místa jako Piazza Campo dei Fiori a Piazza Navona.

Chcete-li zažít pravý italský trh s čerstvými potravinami, desítkami lidí a zbožím všeho druhu, vypravte se na Campo de’ Fiori, česky „Náměstí květin“. Pro mě naprosto okouzlující místo, kde bych strávila hodiny!

Piazza Navona je náměstí charakteristické barokními paláci, velkolepými fontánami a dlážděnými chodníky.

Za zmínku určitě stojí Berniniho fontány. Jedna z nich, Maurova/Mouřenínova fontána, se nachází na jižním konci náměstí a poznáte ji podle sochy Maura a krásného delfína. Druhá Berniniho fontána, Fontána čtyř řek  zdobí náměstí přímo uprostřed. Jsou na ní umístěny sochy představující čtyři řeky, které byly symboly čtyř (tehdy známých) světadílů.

 

Na závěr bych chtěla zopakovat, že Řím je pro mě nejkrásnější město Evropy (samozřejmě po Praze 🙂 ) a určitě stojí za to navštívit.

Dokonce koketuji s myšlenkou, kdy se tam vydám zas 🙂

Další články