15.07.2017
Nejprůzračnější smaragdové moře, jaké jsem kdy v Evropě viděla !
Nechcete letět nikam daleko, chcete klid a koupat se v nádherném moři? Tak je Sardínie ta pravá destinace, pro vaši dovolenou ?
Moře je tu tak průzračné, že si ze začátku pořád protíráte oči, abyste se ujistili, že se vám to nezdá ?
Voda je smaragdová, modřejší než modrá, průzračnější než průzračná. Většina vypadá jako z katalogu cestovní kanceláře, ale ve skutečnosti jsou ještě hezčí ?
Vůně rozmarýnu, levandule a myrt, které zde rostou, se line i z místních kuchyní. Vedle špičkového pěstování olivovníků je symbolem ostrovu pivoňka. Ovcí je tu dvakrát více než 1,6 miliónu obyvatel. Doma jsou tu také plameňáci, spatřit můžete i endemického bílého oslíka ?
Jsou dvě možnosti – buď si koupíte zájezd od CK a poletíte letecky na přímo – ale doporučuji LM, protože se nevyplatí za Sardinii vyhazovat hodně peněz. Služby jsou neodpovídající a co je 4 hvězdička na Sardinii, to by v Česku nedostalo ani 2 hvězdičky. Cestovat s CK má své výhody – nebudete řešit stravu, bude o Vás postaráno a jen si navíc zaplatíte nějaký výlet, takže příjemná a poklidná dovolená bez starostí 🙂
My se rozhodli cestou složitější, ale “zábavnější” a to bez CK. Na Sardínii se letí buď přímo, ale letenky se pohybují až okolo 15 – 20 tis. korun, nebo letíte například (jako my) přes Řím, a zaplatíte 5 000 Kč za zpáteční letenku. Přestup v Římě jsme měli jen hodinu, což nám naprosto postačovalo.
ALE… Letěli jsme s italskou společností Alitalia, kterou naprosto nedoporučuji. V Praze nabralo letadlo hodinové zpozdění a navazující letadlo v Římě na nás nepočkalo, takže jsme na Sardinii doletěli až o den déle a uvízli jsme v Římě. Letecká společnost nám sice nabídla ubytování vedle letiště, ale protože na nás v ten den čekala na Sardinii rental car společnost, tak nám auto na týden v hodnotě 400 eur propadlo.
Po vlastní ose tedy doporučuji vybrat bud dražsí letenku na přímo, nebo levnější verzi, ale namísto 2 hodin letíte 4, což je furt krásný čas.
Také je potřeba se dopředu rozhodnout, CO a KDE na Sardinii chcete vidět, protože máte možnost přiletět na tři různá místa, a to na sever do Olbia Costa, do středu Ostrova – Albatrax, nebo na jih – do Cagliari. My zvolili Cagliari a odtud jsme jeli po východním pobřeží až po Národní park, kde jsme trávili celý pobyt.
Před dovolenou se vždy informujeme o dané destinaci, ale přiznám se, že Sardinie je popisovaná naprosto jinak než ji popisuji CK a máme ji v představách. Pokud jedete s CK, vysadí Vás u hotelu a poklidné pláže, a dál nic neřešíte. Ale po vlastní ose je to dost komplikované.
Než se vydáte na dovolenou, rezervujte si auto předem ! Půjčovny jsou hned vedle letiště a může se stát, že na Vás zbude bud nejdražší kousek, nebo nic. Co je jisté, že budete čekat (i když máte rezervaci) min. hodinu ve frontě lidí, co si pronajali automobil také. Pozor na smlouvu, kterou podepisujete. Budete platit také vysokou zálohu, kdyby se s autem něco stalo. Talže z pohodlí domova najít nejlepší nabídku a pročíst smlouvu !
Naše ubytování a celkový pobyt se uchyloval na východní pobřeží, kde je proslulý národní park a nejkrásnější pláže..
Bez auta se nikam, ale opravdu nikam nepodíváte. Naše cesta od letiště Cagliari putovala do proslulého horského městečka Baunei, kde jsme měli ubytování v pronajatém apartmánu s výhledem na hory.
Cesta nám ukazovala 157 km, ale jelo se 3 hodiny. Čekají Vás velké serpentiny, a cesta je nekonečná !
Naše první zastávka a ubytování na pár dní bylo v horském městečku Baunei, kde se zastavil čas.
Pokud chcete zažít opravdu skvostný výhled z horského městečka na celý park, tak doporučuji, ale jinak se v Baunei unudíte k smrti 🙂 Navíc, je položené opravdu velmi vysoko a každý den Váš čeká zdolávat serpentiny, což Vás po pár dnech přestane bavit ( a žaludek taky ?)
Po pár dnech jsme se přesunuli do nádherného přímořského městečka Santa Maria Navarrese, které je položeno u moře a stalo se naší základnou po zbytek dovolené.
Santa Maria Navarrese je opravdu malé prázdninové letovisko na východním pobřeží, které nabízí krásnou písčitou pláž se zátokami, které jsou od sebe odděleny skálami. Najdete tu supermarkety, restaurace, ubytování 5 min od pláže a hlavně máte to všude blízko. Navíc, nachází se tu přístav, ze kterého vyplouvá spoustu výletních lodí, nebo si můžete zapůjčit vlastní.
Takže značka ideál ?
Jak jsem již psala, ubytování v hotelu je bez starostí, ale nečekejte luxus. Projížděli jsme okolo hotelů, a jsou to standartní ubytovací jednotky, které by u nás nesplňovali ani 3 hvězdy. Zvažte tedy cenu vaší dovolené přes CK, a raději ušetřete a za zbylé peníze si udělejte hezký výlet po ostrově 🙂
Když poletíte po vlastní ose, nejprve si opravdu určete, KDE na Sardínii chcete být. Pláže jsou vyjímečné opravdu všude, takže nikde neprohloupíte.
My si bookovali ubytování měsíc předem a bylo to strašně ale strašně přebrané a zbyly jen apartmány za ( poměrně dost) vysokou cenu. Služby tu naprosto neodpovídají cenám, ale místní vědí, že si to mohou dovolit.
Pokud zakotvíte v Santa Maria Navaresse, doporučuji Villa Juniper, kterou vlastní příjemný mladý Ital, sdílný o veškeré informace o Sardinii – moc nám poradil a ulehčil v mnoha turistických etapách. Námi vybraný pokoj v jeho apartmánu měl obrovskou terasu na střeše, s výhledem do národního parku.
Je to poklidná část, kde spíte s otevřeným oknem, necháte dveře do kořán, máte obchůdek 2 minuty vzdálený a všude po městě pěšky pár minut.
Obchody tu otevírají 8 – 12 a potom 16 -20, a to jen některé. Zkrátka když potřebujete lékárnu, nebo se něco stane, vše je zavřeno.
V sobotu a neděli jsou obchody (i supermarkety) zavřené. Takže pokud se stravujete sami, nakupte si naposledy v pátek. I v městě, jako velké Cagliari (odkud jsme letěli), jsme v neděli před odletem jedli pouze v Mc Donaldu, protože bylo vše zavřené, a to bylo 19 hodin večer.
Opravdu málo kdo, tu mluví anglicky. Připravte se na to, že se po týdnu naučíte italské základy, aby jste dostali, co chcete 🙂
Platit zde můžete eury a nezapomeňte, že nově od 15. června 2017 platí pro EU jednotný roaming, tím pádem za volání budete platit podle vašeho tarifu stejně jako v ČR 🙂
Určitě neprohloupíte, když si sebou přibalíte potápěčské brýle a šnorchl. Ale když si je nestihnete pořídit, nic se neděje, v nejbližším supermarketu je pořídíte za 10 – 20 eur.
Nezapomeňte na boty do vody a tenisky/turistickou obuv, protože pokud se vydáte na ty nejkrásnější pláže, v žabkách neuděláte ani krok !
Na plážích v národním parku nenajdete bary, toaletu, a můžete narazit i na horskou policii, která chrání park od vandalů nebo přestupků.
Ze Sardínie se nesmí (pod obrovskou pokutou) vyvážet proslulé bílé oblázky, které se nachází v národním parku u každé pláže.
Slovo Glutenfree tu neznají, takže pokud se budete ptát po bezlepkové stravě jako já, tak se ptejte na SENZA GLUTINE ?
Nejstarší, nejznámější a dnes také s přehledem nejluxusnější turistickou zónu u sardinského pobřeží představuje oblast zvaná Costa Smeralda, tedy Smaragdové pobřeží. Tato severovýchodní část Sardinie, dnes oblíbená mezi filmovými hvězdami, politiky a celebritami všeho druhu, má v evropském kontextu jedinečnou historii. Tuto lokaci píšu jako zmínku, ale my chtěli vidět pravou Sardinii, oddychnout si a vyhnout se co nejvíce lidem a poznat tradici.
My jsme jezdili všude autem, ale na to nejkrásnější, se dostanete pouze pěšky. Navíc je těžké posoudit, které místo na Sardinii je nejkrásnější, ale výběr za mě je jednoznačně Cala Golortize a Pedra Longa 🙂
Jedna z nejzajímavějších sardinských pláží Cala Goloritze je umístěna při úpatí rokle na severovýchodním pobřeží ostrova. Pláž se skládá z hrubě zrnitého bílého písku a oblázků. Její krásu umocňuje impozantní skalní oblouk klenoucí se nad mořem a majestátní skalní věž Punta Goloritze, oblíbený cíl zdejších horolezců, které jsme na vlastní oči viděli.
Nejpozoruhodnějším z nich je Monte Caroddi zvaná také Aguglia „Jehla“, 150 metrů vysoká skalní věž. Na jižním konci pláže uvidíte také obrovskou skalní bránu. Není divu, že Cala Goloritze byla roku 1995 zapsána na Seznam UNESCO. Pro milovníky šnorchlování představuje jednu z nejlepších lokalit na Sardinii.
Na pláž se lze dostat dvěma cestami: jedna vede na souši, druhá po moři. Pěšky je to docela daleko, ale námáhavá štreka určitě stojí za to (převýšení cca 500 m!). Pěší stezka začíná u parkoviště Su Porteddu (parkovné 5 eur/den). Stezka se vine přes nedotčené pohoří(potkáte po stezce akorát tak horské kozy) Supramonte di Baunei a směrem dolů trvá asi hodinu(pokud máte fyzičku a dobré boty), zpátky jsme šli také hodinu.. Určitě si s sebou vezměte dobré boty s tvrdou podrážkou, skály jsou zde ostré. Nezapomeňte si také cca 2 litry vody na osobu, pokrývku hlavy a nějaké jídlo.
Pokud si, například v Cala Gonone nebo S.Maria Navarezze, najmete člun, můžete sem přijet po moři. Motorové lodě s větším ponorem však nesmí kotvit blíže než 300 m od pobřeží, místo je vyznačeno bójemi. Cena za půjčení se pohybovala okolo 140 eur/den.
Pro starší lidi, nebo rodiny s dětmi je výlet lodí ideální, pěško-busem nedoporučuji, protože je to fakt náročné.
Pedra Longa se nachází ve stejnojmenné vesničce spadající pod horské městečko Baunei. Je to obrovská vápencová masa, která se tyčí 130 m ze smaragdového moře a uchvátí Vás svým tvarem a velikostí.
Název Pedra Longa znamená “vysoká kamenná” a sloužila v dávných dobách námořníkům jako navigace.
Pedra Longa mě uchvátila na tolik, že jsme ji za celý pobyt navštívili 3 x ???
Moře je opravdu úchvatné, nepředstavitelně smaragdové a čisté.
Až k samotné Pedra Longa se dostanete autem, kde zdarma zaparkujete a můžete si ji prohlédnout v plné kráse. V okolí je spoustu cestiček, které Vás dovedou až k mořské hladině, ale jen s pořádnou obuví !
Pokud chcete opravdové soukromí, zažít trošku adrenalinu a vidět nádhernou oblázkovou pláž, tak doporučuji hodinovou pěší tůru na odlehlou oblázkovou pláž poblíž Pedra Longa.
Před poslední zatáčkou, než uvidíte parkoviště u restaurace je turistická cestička, které směřuje na “pravo bok” od Pedra Longa. Půjdete cca hodinu horským terénem, a ze shora budete sledovat úchvatné pobřeží v okolí Pedra Longa, které opravdu stojí za to ! Terén je kamenitý, velmi suchý, takže dávejte pozor kam šlapete a jen v pevné obuvi. Po hodině se začne stezkou směřovat dolů a opatrně dojdete k nádherné oblázkové soukromé pláži, kde jsme byli jen my dva.
Pokud zaparkujete u Pedra Longa, po levé straně (za restaurací) je nádherná zátoka, ke které se dostanete schůdky hned, vedle restaurace. Zátoka je opravdu překrásná a stojí za to se v ní vykoupat, nebo šnorchlovat.
Doporučila bych také jedinou restauraci, která se v Pedra Longa nachází – Trattoria Pedra Longa, která má opravdu pohádkový výhled !
Z Česka jsem bohůžel zvyklá, že co je u památky, má krásný výhled – znamená, že tam bude draho a jídlo nebude kvalitní. Tato Tratorrie mě přesvědčila o opaku a krom nádherného výhledu, úžasného house wine, příjemné obsluhy nabízí i bezlepkové těstoviny. Moc doporučuji tuto restauraci, kde si ale večer bez rezervace nesednete. Přes den jsme si sedli kdykoliv, ale večer (pokud chcete stůl s výhledem) jedině s rezervací !
Ceny jsou tu (na Sardínii) průměrné, ale mušle, rissoto a těstoviny byly vážně luxusní ! Moc doporučuju !!!
Ne nadarmo se říká, že italové sice jezdí na silnicích v prdítkách, bydlí v malých a špinavých bytech, ale co se týká kvality jídla, je to opravdu gurmánský a nejčerstvější zážitek ?
Plavbu po nejkrásnějších plážích určitě doporučuji. Zastavíte skoro na všech nádherných plážích (kde se nezastavíte jsou ty nejznámější, a to Cala Goloritze a Pedra Longa, takže pokud teprve chcete vidět to nejkrásnější, tak jedině pěšky)
Naopak výlet lodičkou Vám ukáže neuvěřitelné zátoky, jeskyně a překrásný celodenní výlet s nabitým programem.
Máte více variant, jak tyto skvosty Sardínie vidět, plavbou a to bud sami nebo ve skupince.
V jakékoliv destinaci jsme, tam si půjčujeme lodičku sami, ale vzhledem k vysokým cenám a omezením jsme zvolili cestu ve skupince, a bylo to moc příjemné.
Na okruh nejkrásnějšími plážemi jsme vyrazili z Santa Maria Navaresse. Je potřeba si předem rezervovat místo. Pokud si půjčíte člun sami, zaplatíte 140 eur s určeným počtem nafty. Přesáhnete-li tak doplácíte. Pokud pojedete na člunu v menší skupince (jako my), zaplatíte 40 eur/osoba, a máte celodenní výlet od 9:30 – 18:00. Jelo nás 8 a musím říct, že to bylo moc fajn, oproti velkým výletním lodím, které jsme po cestě potkávali.
Projíždíte okolo Pedra Longa a Cala Goloritze, ale ani u jedné pláže se nekotví a vidíte je jen z dálky (proto doporučuji pěší tůru, protože ten výhled stojí opravdu za to), navštívíte 3 pláže – Cala Gabbiani, Cala Mariolu, Cala Sisine , kde Vás vysadí, nechají pár hodin a naberou nazpět. Na každé pláži po Vás chtějí vstup 1 euro – a nikde není restaurace, deštník ani toaleta. Máte možnost, se podívat do krápníkové jeskyně del Fico, ale je tam vstup navíc 10 eur.
Cala Gabbiani, Cala Mariolu, Cala Sisine patří mezi nejkrásnější pláže Sardínie
Pokud se chcete vidět další krásné pláže východu, ale nemáte sílu, či finanční prostředky, doporučuji třeba CEA beach, která je typická dvěma červenýma kamena a průzračnou vodou.
Výhodou je, že zaparkujete (za poplatek), dáte si v místní plážové restauraci dobré jídlo (snack 4 eura, ryba 10 eur) a potkáte jen místní italy, takže klid ?
Nejdoporučovanější (podle diskuzí na internetu) veřejnou pláží na východě Sardínie je Lido di Orri, ale přiznám se, že mě nijak nezaujala. Ano, čisté krásné moře, ale hlava na hlavě a vysoké ceny, které naprosto neodpovídají. Takže za mě nedoporučuji, protože si dovolím tvrdit, že východ nabízí lepší a krásnější místa, než tuto komerční pláž ?
Východ je pro krásu moře opravdu nejdoporučovanější, proto byl náš pobyt opravdu pestrý a dynamický ?
Poslední dva dny před odletem jsme se vydali směr Jih (Cagliari) a po cestě navštívili na doporučení dvě opravdu nádherné pláže.
Kde tedy těžko zaparkujete, protože je to místními opravdu oblíbená pláž, kde si bez rezervace lehátka nebo místa v restauraci prostře nesednete.
Doporučuji plážovou restauraci Tamatete, kde jsme si opravdu při velkém štěstí sedli bez rezervace a dali výborný oběd! Výhled je nádherný a díky slaměným děštíkům mě trochu připomněl Kubu ?
Poslední pláží našeho výletu, kterou jsme navštívili. byla překrásná Teurredda beach
Obě pláže měly nádherné průzračné moře, vyšší servis než na východě, ale byly přeplněné místními, takže počítejte s velkou návštěvností obou pláží.
Na druhou stranu, italové se sotva smočí, takže jsou spíš nacpané restaurace a moře máte jen pro sebe ?
Nekrásnější moment celé dovolené byl, když jsem poslední den na pláži objevila bezlepkové Corneto !!! Za den jsem si dala 3 a a pevně věřím, že se brzy objeví i u nás ?
Shrnula bych to tak, že Sardinie má opravdu jedny z nejkrásnějších moří, co jsem viděla – hlavně na východním pobřeží, kde je národní park.
Pokud budete jen u hotelové pláže, nezažijete pravou Sardinii, která se skládá ze serpentin, těžšího terénu ale nádherné nespoutané přírody ⛰☀️
Je tu poměrně dost draho, na to jaké “služby” nabízí, ale je to jih Itálie, který je pár let “po zadu”, takže se není čemu divit, že služby jsou “mimo evropské”. Navíc první krajina, kde vám dají najevo, že obsloužit místní je pro ně priorita oproti cizincům ?
K mému překvapení bylo, že lze všude dostat bezlepkové potraviny, ale v marketech za vyšší ceny než u nás.
Opravdu snad jen 1% tu umí trošku anglicky, takže domluva je špatná, ale pokud neřešíte vážný problém, nějak se prostě domluvíte ?
Bez auta tu nedáte ani ránu (pokud letíte bez cestovky), na kole, skutru nebo pěšky je to všude daleko a cesty jsou náročné a bez auta nevhodné.
Nejkrásnější výlet byl pro mě jednoznačně na Cala Goloritze ?
Když to shrnu – Sardinie mě uchvátila svoji nedotčenou krásou v národním parku, a překrásnými plážemi, ale za mě stačilo vidět jednou a nepatří mezi krajiny, kam se budu hodlat vrátit znovu ?
Služby podprůměrné, vše strašně předražené a jen těží z krásy okolo ?
Kdyby jsme potřebovali s čímkoliv poradit, ozvěte se ?
Všechny výlety a informace jsme dostali od majitele apartmánu, který je místní a opravdu nám úžasně poradil ?