15.07.2017

Zanzibar

HAKUNA MATATA !

Tropická destinace, vzdálená jen pár desítek kilometrů od pobřeží východoafrické Tanzanie, kterou jsem navštívila v lednu 2017.

Základní nedostatek, který jsem si ujasnila až na místě byl, že Zanzibar není ostrov, ale souostroví, sestávající z největšího ostrova Unguja, druhé největší Pemby a dalších menších ostrovů. Hlavním městem soustroví je Zanzibar.

Když jsem dědovi říkala, že letím na Zanzibar, řekl mi “země koření” a měl pravdu. Hospodářství země je založené na zemědělství, pěstuje se zde palma Raffia ale hlavně koření, jako např. hřebíček, pepř, muškátový oříšek, skořice.

Zanzibar nabízí široké pláže s jemným pískem, lemované kokosovými palmami a mořem s jedinečnými odstíny modré. Ale také přírodní jevy, které nikde na světě nevidíte, jako nevídané přílivy a odlivy.

Než vyrazíte

V CK jsme moc informací nedostali, protože to není turističné probádaná oblast Čechy a navíc jsme byli s Fischerem jeden z prvních turnusů, co se z ČR na Zanzibar vydal.

Většina nespokojených cestovatelů si za svojí nespokojenost může vždy tak trochu sama. Jde o nenaplněná očekávání, která vznikla buď z nedostatku informací nebo z přebytku představ a snů. V době, kdy jsou informace tak snadno dostupné a kdy i cestovní kanceláře začínají chápat, že jedním důvodem, proč by k nim měli klienti přicházet, je spolehlivost informací a schopnost poradit s výběrem dovolené, mohou být cestovatelé o skutečnosti více informováni. Destinací, ve kterých může snadno dojít k nedorozumění, je mnoho a Zanzibar je určitě jedna z nich.

Všechny fotografie v CK byly nádherné. Hotely na vysoké úrovni, moře tyrkysové – prostě pohádka.

Právě proto, že jsme v CK nedostali tolik informací, začalo moje detailní čtení zahraničních diskuzí, kde jsem se dočetla, že Zanzibar je typický extrémními odlivy a přílivy. A protože jsme národ, který nemá moře, dovolím si tvrdit, že dovolené u moře (alespoň u mě), je o moři a ne o bazénu ?

Sepisuji tedy svých pár rad, které Vám budou určitě užitečné ve výběru lokality.

 

Severní pobřeží

Zájezdy, které jsou směrovány na sever jsou nejdražší z celého ostrova, ale mají svou výhodu v tom, že se i vykoupete. Tady se můžete koupat celý den bez toho, abyste se museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou.

Jedná se opravdu o nádhernou pláž a kdo si chce opravdu odpočinout, měl by zamířit právě sem.

Východní pobřeží, kde jsme byli právě my je jeden jednolitý korálový útes, který vytváří obrovské, ale velmi mělké laguny s širokými bílými písečnými plážemi a pobřežními palmovými háji.

Je to opravdu jedinečná podívaná, ale pokud očekáváte, že se vykoupete, tak pradvěpodobnost je mizivá – pokud nepůjdete plavat brzy ráno nebo pozdě večer.

Dvakrát denně ustoupí moře na kilometry daleko a laguny se změní v teplé louže. Je to skvělé místo pro ty, kteří rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků.

Dalším překvapením může být pro návštěvníky tohoto pobřeží množství řas, které zůstává na pláži při odlivu. Náš hotelový komplex je uklízel, ale při procházce můžete narazit na neodklizené úseky.

Každopádně, tolik odstínu modré barvy můžete vidět snad jen na Maledivách a ve Francouzské Polynésii. Jen si tu nezaplavete, s tím nepočítejte.

Na západním pobřeží najdete všeho chut. Jak už turistická letoviska, tak turisty, kteří se vydali cestovat na vlastní pěst. Pláže jsou tu opravdu rozlehlé a v noci se můžete těšit na noční život.

Na co si dát pozor a co Vám nikdo v CK (raději) neřekne ?

I když Vám CK řekne, že očkování je třeba JEN na pevninu (Tanzánie), tak jsme se očkovali. Stále je to Afrika a podmínky nejsou ideální k tomu, aby se člověk nenakazil. Doporučuji vakcíny na břišní tyfus, žloutenku typu C.

Jestli Vás straší s tím, že v Egyptě dostanete “faraonovu” nemoc, připravte se na to, že na Zanzibaru je to mnohem horší. I když jsme pili balenou vodu, měli s sebou “domácí” slivovičku a vyhýbali se všemu, co mohlo přijít do styku s místní vodou, tak 90% našeho zájezdu podlehli onomu “neštěstí”.

Nikde, ale opravdu nikde nenarazíte na bankomaty, takže mějte peníze s sebou. V hotelu šlo platit kartou, ale jen někdy a někde.

Při turistických cestách na Zanzibar (tedy do Tanzanie) je vyžadován cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu, a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Pro udělení vstupního víza je nezbytné, aby každý cestující měl ve svém cestovním dokladu alespoň jednu nepoužitou stranu, vyjma stran vyhrazených pro poznámky. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osobu.

Je zakázáno se opalovat bez horního dílu plavek a zcela nepřípustný je nudismus. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ně velké tresty. Vyznavačům jiné víry než muslimské je zakázán vstup do místních mešit.

Na východní části ostrova určitě nechodte do vody bez bot,  po odlivu je písek a mělká voda plná ježků !

Pokud můžete, vemte dětem bonbony nebo psací potřeby. Každý den chodí přes pláž do školy a jsou vděčni opravdu za málo. Přes extrémní chudobu Vás každý zdraví, zeptá se jak se máte a směje se.

 

Jak se na Zanzibar dostat?

Zpáteční letenku z Prahy na Zanzibar, s jedním až dvěma přestupy, dnes seženete při troše štěstí za částku jen o trochu vyšší než 12 tisíc korun.

Dost jsem se informovala o podmínkách než jsme na Zanzibar letěli, a raději jsme zvolili letět s CK, protože se jedná o opravdovou Afriku, která ještě není cestovním ruchem tak poznačená. Letěli jsme přes Dubaj (bylo nám nabídnuto i levněji přes Egypt, ale vzhledem k aktuální situaci jsme zvolili Dubaj) a let do Dubaje trval 6 hodin a na Zanzibar dalších 6 hodin. Po příletu se ocitnete na malém letišti, které vypadá, že už nefunguje. Co jsme ale viděli po cestě do hotelu se nedá popsat jiným slovem než CHUDOBA.

Jeli jsme severo – východně asi hodinu, a po cestě jsme viděli opravdovou Afriku,  ne do Tunis nebo Egypt, který je již se službami velmi po evropštělý.

 

Můj pobyt a zážitky

I když jsme letěli přes CK, neznamená to, že zůstaneme u hotelu 🙂

Ubytovali jsme se v hotelu Voi Kiwengwa. Hotel patří mezi největší v oblasti Kiwengwa. Je opravdu velký, skládá se z recepce, restaurace, bungalovů a oblastí s bazénem. Údajně kapacita 500 osob. Od recepce, kde je restaurace, každý den musíte chodit velké schody k bazénu/moři, takže bych ráda podotkla, že pro starší lidi je to docela náročné. Hotel není ultramoderní, ale je čistý a snaží se nabídnout, co na africké podmínky může. Wifi stála 10 eur/týden.

Každý týden v neděli se sjeli do hotelu místní obchodníci a za slušné ceny se smlouvalo o suvenýry místní výroby. Každý den hrála kapela, a v teatru byl program v italštině. Mě jako bezlepku vyhověli a měla jsem, co jsem si poručila, takže doporučuji manažera restaurace, který se o mě staral. Lehátka a ručníky v ceně.

Celový pobyt byl 11 nocí, a již po 2 dnech na lehátku jsem začala mít “roupy”.

V hotelu nás první den upozorňovali na po plážích chodí hodně místních a masajů, kteří nám budou nabízet výlety. Umí perfektně anglicky, a pokud s nimi chcete něco řešit, dá se smlouvat. Chtějí obchodovat už první den, co přiletíte, protože vidí čerstvé “bílé” maso 🙂 ale jinak jsou přátelští. Na recepci nám bylo doporučeno, se kterými nemáme přijít raději do styku a pak zmínili jednoho, kterého doporučují, jménem CocaCola.

Další den byla schůzka s delegátem, který nám nabídl výlety s CK. Krom toho, že nám skoro nic neřekl, byly ceny tak vysoké, že jsem měla pocit, že jsem snad na Maledivách.

Po schůzce s delegátem nás na pláži oslovil zmiňovaný CocaCola, a nabídl za výlet naprosto směšnou částku. Byla to opravdu lákavá nabídka, navíc sliboval to, co CK říkala, že je nemožné.

Upřímně, dokážete si představit procestovat Zanzibar s člověkem z pláže, kterého neznáte? Člověk vidí co se dějě po světě, všude únosy, a kdo ví co ještě. U večeře jsme se potkali se zbytkem zájedu, který řekl, že to zkusíme. Znovu jsme se informovali na recepci o jménu  CocaCola a druhý den jsme se domluvili s Cocacolou, že následující den zkusíme první výlet.

Nechtěl zálohu nic, jen řekl, abychom byli v 9 hodin na určeném místě. Opravdu jsme se ráno všech 10 osob vychystali, a čekala nás klimatizovaná nová dodávka, náš Cocacola a vyrazili jsme. Všichni jsme byli v napětí, ale bylo nás opravdu 10 a věrili jsme, že to dopadne dobře.

Když nad tím zpětně přemýšlím, byli jsme šílení, ale opravdu to stálo za to. Během dne jsme měli výklad v angličtině od místního člověka, který o tom ví víc než CK, přinesl nám čerstvé exotické ovoce ze zahrady, ukázal místa, která v CK nevidíte. Peníze si bral vždy, až po výletu, a v rámci ceny zařil i vstupy do vybraných památek.

Naprosto úžasné all inclusive výlety za směšné ceny, které nám ukázaly nádheru Zanzibaru a naopak jsme pomohli my jemu, při obživě jeho rodiny. Vřele doporučuji jeho “služby” a celý zbytek pobytu jsme trávili s Cocacolou na výletech. Pro osoby, kteří očekávají luxusní autobus a služby v čestině to samozřejmě nedoporučuji, ale pokud chcete poznat krajinu nejlépe jak to jde, tak jedině s místním člověkem.

A co jsem vše viděla?

Exkurzi po zahradách s kořením (spice tour), návštěvu lesa Jozani s endemickými a družnými opicemi (red colobus monkey), výlety na rajské atoly Mnemba, Prison Island – bývalý trh s otroky, a hlavně Stone town s nedotčenými uličkami a  unikátní sultánský palác v hlavním městě.

 

Stone Town (Zanzibar)

Protože jsme jeli na výlet s místním člověkem, provedl nás úzkými uličkami Stone Townu co nejdál dál od hlavní turistické třídy. Jsou to místa plná exotických vůní a pestré architektury (vyhlášené jsou zejména mohutné, ornamenty zdobené dřevěné dveře). Tyto skvosty můžete navíc pozorovat shora, z některé z početných, příjemně provzdušněných střešních restaurací. Právě ve Stone Townu je nejvíc patrné bohatství kulturních vlivů, které v minulých staletích Zanzibar zasáhly díky přítomnosti Arabů, Peršanů, Evropanů i Indů. Opravdu nádherné památky ale hlavně život místních, který je opravdu za srdce trhající.

 

Prales Josani

Les ležící 38 km na jihovýchod od hlavního města Zanzibaru je nejrozsáhlejším pozůstatkem původního lesa, který kdysi pokrýval celý ostrov Unguja. Dnes je součástí národního parku Jozani-Chwaka Bay, jediné suchozemské rezervace na ostrově.

Les Jozani je slavný především díky své populaci gueréz zanzibarských, opic, které jsou jinak velmi vzácné. Zde je pod vedením místního průvodce není problém spatřit

Kromě původního lesa se v Jozani nachází i několik dalších biotopů, např. stále zelené křoviny, močály a mangrovníky. Zajímavé porosty mangrovníků, stromů rostoucích částečně ve vodě, si můžete projít po chodníku zvaném Pete-Jozani Mangrove Boardwalk, který začíná asi 1 km na jih od hlavní brány parku. Vstup na chodník je zahrnut v ceně vstupenky do lesa.

 

Prison Island

Ostrov ležící cca 5 km od Zanzibar Town je snadno dostupný loďkou. Je to asi kilometr dlouhý pás země s krásnou písečnou pláží a velkou kolonií želv, které zde nežijí volně v přírodě, ale jsou chovány. Dle informací sem byly přivezeny ze Seychel.

 

Spice Tour

Zanzibar je známý jako ostrov koření a zejména rozlehlé plantáže hřebíčku v minulosti společně s obchodem s otroky vydatně přispívali k bohatství zanzibarských sultánů.

 

Ale hlavně krutý život. Neuvěřitelnou chudobu, která nabáda k uvědomění a zamyšlení.

 

A moje shrnutí

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu, ale přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů, může znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to se do ní vydat a přijmout ji, jaká je. Ale nečekat jen dokonalý Karibik.

Zanzibar byl pro mě zemí extrémů.

Nádherné moře vs. nekonečné odlivy, neuvěřitelná chudoba vs. pokora a radost, ráj koření vs. prázdných talířů.

Jsou dovolené, u kterých ležíte a přemýšlíte, co si vezmete na večeři na sebe, a jsou dovolené, při které myslíte na to, co z večeře pro děti na pláži odnesete, a takový byl pro mě Zanzibar. Nádherný, ale za srdce beroucí.

Další články