27.05.2017

Atény

 

Město Bohů !

Athény, město s nejslavnější historií na světě, které je uctíváno jak bohy, tak lidmi. Okouzlující hlavní město Řecka bylo odedávna kolébkou civilizace. Je to město, kde se zrodila demokracie a většina filosofů antického světa. Atény patřili ve starověku mezi nejsilnější městské státy a prostřednictvím památek přežívají dodnes.

Atény pro mě patří mezi nejkrásnější města v Evropě.

Atény jsem díky rodině mohla navštívit už 3 krát a při každé další návštěvě se tam těším, protože má svoji nezapomenutelnou atmosféru.

Krom toho, že jsou tu v létě opravdu extrémně vysoké teploty (až 40 stupňů), je to zcela jiné Řecko, než si každý představujeme.

Každý vidíme Řecko jinak, ale shodneme se na tom, že hlavní vidinou bude moře, teplo, tzatziki a souvlaki, ale připravte se na to, že Atény jsou jiné.

Je to obrovské moderní město!

 

Co v Aténách vidět

Akropolis

Akropole je pro Řeky asi tím, čím je pro nás Pražský hrad. Tento pahorek s plošinou nahoře je dodnes srdcem města.

Athénská akropole byla vybudována v rozmezí 15. a 5. stol. př. n. l. a tvořila velmi dlouhou dobu politické, náboženské i kulturní centrum starověkého Řecka. Celá stavba se nachází na vystouplém skalním pahorku, který jí z dálky dává dojem jedné mohutné kamenné pevnosti. Celému komplexu staveb pak vévodí světoznámý hlavní chrám – Parthenon

Výhled, který se Vám s Acropole naskytne je ohromující

Nezapomeňte na pokrývku hlavy a opalovací krém ! protože na Acropoli strávíte hodiny a teploty se sílou slunce jsou tu naprosto extrémní ! Navíc než se nahoru vyšplháte, zabere to taky dlouhou dobu a na vrcholku není žádná restaurace s občerstvením.

Avšak Acropolis není jedinou památkou v Aténách !

 

Mezi moje neoblíbenější místo patří trhy v Monastiraki

Je to kouzelné náměstí s výhledem na Akropolis, kde se drží tradiční trhy s ovocem a zeleninou.

Monastiraki je jednou z nejtradičnějších athénských čtvrtí, která nabízí jak starověké památky, tak současný bleší trh

Na Monastiraki koupíte úžasné ovoce a zeleninu, a dostanete se do bočních uliček, které nabízí tradiční výrobu obuvi, hlíněných masek a sošek.

 

Řekové jsou velmi hrdým, pohostinným a velmi milým národem. Je opravdu těžké si je nezamilovat, když vidíte tu soudržnost a pohodový styl života. Nikam nespěchají a čas pro ně nehraje žádnou roli. Návštěvám nabízí to nejlepší co mají, takže určitě ochutnejte místní kuchyni a moje doporučení jsou tzatziki, souvlaki, řecký salát s fetou, saganaki feta (feta v těstíčku) a pita chléb.

Pokud budete na Monasteraki, doporučuji netradičnější řeckou restauraci a to BAIRAKTARIS restaurant. Živá řecká hudba, naprosto úžasné jídlo a atmosféra.

Místní pivo (ještě když jsem byla lepek) je výborné a v horkých dnech zažene žízeň.

Na náměstí Syntagma, neboli náměstí Ústavy vedou téměř všechny hlavní athénské dopravní tepny. Proto je náměstí nejen dobrým orientačním bodem, místem setkávání (stejně jako v Praze „pod ocasem“ či v Brně „na Čáře“), ale vzhledem k tomu, že zde sídlí parlament, tak také místem demonstrací a provolávání protivládních hesel.

Na náměstíčku před parlamentem se denně v každou celou hodinu střídají stráže, velké slavnostní střídání probíhá vždy v 11 hodin dopoledne. Těmto strážím se řecky říká Evzones a jedná se o pečlivě vybrané příslušníky řecké armády. Každá část jejich uniformy symbolicky odkazuje na významnou událost z řecké historie

 

 

 

Další články