15.07.2017

Maledivy podruhé

Maledivy

Po druhé v ráji !

Maledivy už nemají punc nedostupné exkluzivity, ale v dostatečném předstihu seženete levnější letenky a pobyt na Maledivách vyjde na podobnou částku jako dovolená ve Středomoří.

Cesta s přestupem v Dubaji trvá asi 11 hodin a v Malé přivítá turisty po tak dlouhém letu velké horko a vlhko.

Letiště je na uměle vybudovaném ostrově Hulhulé a přistáváte na ploše, která je naprosto neuvěřitelná a vypadá jako z omalovánky.

 

Náš let byl jednoznačně s Emirates, protože je nejrychlejší, nejbezpečnější a na tak dlouhý let opravdu komfortní, což je potřeba.

Po druhé jsem na Maledivy letěla už jako bez lepek, tak jsem si říkala, co na tak dlouhém letu budu jíst ?Emirates jsou tak jedineční, že jsem si předem nahlásila, že jsem celiak, a po všechny lety mě čekala ukázková strava BEZ LEPKU.

Doporučuji nahlásit předem, nic Vás to nestojí a čekají Vás opravdu výborné bezlepkové chody, třeba jako

 

Maledivy zatím nepřekonala žádná destinace v tom, co jsem procestovala.

Je to typ dovolené, u které nemáte nabitý program, nečeká Vás horská turistika, ani přeplněné pláže. Na druhou stranu Vás čeká úplné vypnutí z vaší každodenní rutiny, nepotkáte “ani nohu” a zažijete přírodu, která není nikde na světě (možná jen na Bora Bora).

Cestovní kanceláře Vás budou upozorňovat na to, že v létě je na Maledivách období deštů, ale my jsme letěli opět v přelomu červen/červenec a i když byla předpověd na náš pobyt déštivá , tak nám pršelo pouze první den příletu, kterou jsme stejně po náročně cestě prospali.

 

Naše druhá dovolená na Maledivách byla na ostrově Horubadhoo, kde se nachází nádherný Hotel Royal Island.

Po 11 hodinách letu Vás čeká ještě 30 minut hydroplánem, který Vás vysadí na vedlejším ostrově a odtud plujete člunem dalších 15 minut.  Cesta do ráje je dlouhá, ale stojí za to !

Hotel má opravdu vyšší úroveň, co se Malediv týče. Velmi rozmanitá strava, velmi čisté prostředí pláže i vilek. Velmi ochotný, vstřícný personál.

Skládá se z dřevěných romantických vilek přímo u pláže (doporučuji volit mezi 200 – 205, kde je nejširší pláž a nejkrásnější výhled na moře), s nádherným nábytkem z místních dřevin.

Vilky byly uklízeny 2x denně, takže perfektní servis: pokaždé když přijdete na pokoj, je vše čisté, včetně ručníku, povlečení. Klimatizace, větrák a velký prostor. Výborná kombinace otevřených sprch přímo do přírody 🙂

Resort nabízí poměrně kvalitní služby SPA / masáže jsou ale poměrně drahé – kolem 130 USD /50min. Ale stojí za to je zkusit, resort na první poskytne slevu 30%.

 

Na co si dát pozor a co Vám nikdo v CK (raději) neřekne ?

povinné očkování na Maledivy není, doporučená je žloutenka A a břišní tyfus

místní kuchyně je hodně jednoduchá a kořeněná. Většinou se jedí ryby, přílohou je nejčastěji rýže, nudle nebo roshi, placka z mouky a vody. K snídani pak dostanete na výběr evropskou (párky, vajíčka, džemy) nebo kontinentální

vyvážet je z Malediv zakázáno kusy korálů větší než cca 5 cm. Ke koupi jsou cenově výhodné hlavně perly a výrobky z kokosů a kokosového dřeva.

zásuvky jsou anglického typu, některé hotely redukce mají, jiné ale ne

bankomaty najdete jen na větších, „turističtějších“ ostrovech, je tedy nutné mít s sebou hotovost. Platit se dá maledivskými rufiemi nebo americkými dolary. Některé hotely berou karty, účtují si za to ale poplatek až 4 % z ceny.

Určitě si vemte věci na šnorchlování a raději i boty do vody

 

 

Hotelová strava 

Velmi rozmanitá. Měli jsme polopenzi a naprosto nám stačila. Maledivská kuchyně je podobná indické, tedy pikantní až pálivá.

Na snídani hromada sladkého pečiva, vajíčka na všechny způsoby, párky, fazole v nálevu, každý den jiný čerstvý fresh z místního ovoce (guava, papaya, melon, ananas…), musli, a velký výběr slaného pečiva.

Na večeři bylo opravdu každý den našeho pobytu (9 dní) něco jiného. Ani jednou se nic neopakovalo.

Výborné polévky (italské krémy, vývary, thajské polévky), velký výběr zeleniny, tématické koutky – sushi, mexická, maledivská, thajská, grilování. Výborně připravené maso, dost používají kokosové mléko, dělají vše sami, takže namísto hranolek americké brambory 🙂 A o dezertech ani nemluvím…pudingy, koláče… čokoládové,s passiont fruit, zkrátka všechny kombinace.

Jediné co, tak voda nebyla k dispozici nikdy, tu si musíte kupovat. Na pokoji denně sice dostanete lahev vody zdarma, ale tu vypijete přes den. Takže vodu k večeři si dokupujete, také víno a míchané drinky.

Dokonce když jsem nahlásila, že jsem bezlepek manažerovi, měla jsem na výběr domácí bezlepkové pečivo, palačinky a wafle ! 🙂

Pokud nemáte All inclusive, tak je třeba se finančně připravit na financování pití. Pokud si nedáváte nikdy ani sklenku alkoholu, tak jej nepotřebujete.

(pro inspiraci – láhev vína 35 – 100 USD, lahev vody 4-5 USD, sklenka vína 6-8 USD a drinky 10- 15 USD)

 

Pláž

Velmi krásná, udržovaná. Každé ráno uklízeči po večerním dešti uklízejí pláž od listů, větví. Pláž na Royal Island není tak široká jako na jiných ostrovech na Maledivách, kde jsme byli, ale to na kráse neubírá.

   

Nejkrásnější je na Maledivách jednoznačně podmořský život. Křehké korály, pestrobarevná hejna rybiček, delfíni, ale i obrovští rejnoci manta nebo žralok obrovský, dorůstající délky až 18 metrů. To všechno tu můžete vidět celkem běžně. Takže bez šnorchlu a brýlí byste se ochudili tak o 75% toho, za co jste si zaplatili.

Najdete tu rybky všech barev a velikostí, na některé si můžete téměř sáhnout a to nemusíte plavat daleko od břehu !

Je třeba si  dávat velký pozor na korály, jsou totiž extrémně křehké a i jemným dotykem se ulomí, ale hlavně jsou velmi ostré a pořežou Vás na tolik, že se Vám jizvy hojí několik let.

Pokud máte štěstí, je možné na Maledivách vidět i plaché želvy.

 

 

 

Další články