09.10.2018

Bezlepkové pečení

Bezlepkové pečení – jedna z nejtěžších “disciplín”, (i) pro každou zkušenou kuchařku !

Od té doby, co jsem jako malá holčička stála na nohou, mě maminka zapojovala do chodu kuchyně a díky tomu jsem v pubertě dokázala uvařit/upéct prakticky cokoliv.
Když mně ale v roce 2016 diagnostikovali celiakii a zjistila jsem, že bezlepkové pečení se od klasického diametrálně liší, moje “kulinářské” počiny šly stranou a učila jsem se péct od začátku.

 

Mouky byly jiné. Každá z nich měla jiné vlastnosti, strukturu, vůni a hlavně cenu.
Vy, co pečete tak víte, že hladká, hrubá a polohrubá mouka, jsou základem každé české “špajze”. A mezi trendové mouky pro mladší generace patří mouka celozrnná a špaldová.
My celiaci máme na výběr univerzální bezlepkovou, kokosovou, mandlovou, rýžovou, kukuřičnou, amaranthovou a mohla bych pokračovat dál. Výběr je obrovský, ale na co jakou mouku použít? To byl pro mě největší oříšek !
Pár rad na začátek najdete v mém článku zde : ttp://www.celiaxmoni.cz/zasady-peceni-podle-celiaxmoni/

 

A protože bezlepkové pečení rozhodně není jednoduchá disciplína, Schär přišel s novou recepturou mouky Mix B Bread-Mix a nachystal pro celiaky a příznivce bezlepkového života kurz pečení!
 
O své denodenní zkušenosti (za dobu diagnostikované celiakie) jsem se podělila s účastníky během kurzu já. Avšak dobrovolně jsem se kurzu zúčastnila, protože je potřeba se stále učit a zdokonalovat.
Kurz byl pod vedením Kateřiny Blažkové z bezlepkového pekařství a cukrářství Spolu-bez-lepku s.r.o., která nás zasvětila do pečení domácího chlébu a sladkého pečiva.
Pečivo je nejvíc postradatelnou a nenahraditelnou potravinou celiaků. Málo které, kupované se vyrovná totiž tomu klasickému a směsi v krabičkách upřímně nepoužívám a nechutnají mi. Proto jsem byla vděčná, jaké vychytávky jsme se na kurzu naučili. Zjistila jsem, že při pečení pečiva dělám tolik chyb!
Co dělat, aby pečivo nebylo vysušené? Aby mělo křupavou kurčičku?
To vše jsme se naučili a odcházela jsem domů opravdu nadšená! Není nad to, učit se od lidí, kteří pečou bezlepkový chleba denně už několik let.

Tento inspirativní kurz probíhá v dalších městech jako Brno, Ostrava, Plzeň a měli jste možnost se na ně ZDARMA příhlásit. Kapacita byla hodně omezená, ale věřím, že kdo se na kurz dostal, bude odcházet stejně nadšený jako jsem byla já !
Na kurzu mě zaujalo, že jsme nedostali hotové těsto, ale opravdu jsme dostali mouku a zbylé ingredience., ze kterých jsme sami připravovali těsto na pečivo. V rámci kurzu jsme si vyzkoušeli pracovat s novou a vylepšenou moukou od Schar Mix B Bread-Mix.

 

A co přesně se vlastně v receptuře změnilo?

Nová mouka Mix B je bez mouky z vlčího bobu, zato s čočkovou moukou a celozrnnou rýžovou moukou, což zvyšuje podíl obsažených minerálních látek. Nová směs Mix B také obsahuje méně soli (-20 %), cukru (-65 %), tuků (-18 %) i nasycených mastných kyselin (-33 %). Sáhnout po ní se vyplatí jak při pečení chleba, pizzy, housek a rohlíků, tak při přípravě něčeho sladkého na zub.

 

 

Kdo někdy zkoušel upéct domácí bezlepkový chléb, ví, že těsto se někdy těžko zpracovává a výsledné pečivo nebývá častokrát tak dobré, jak jste si představovali. Ovšem tato mouka je opravdu “předurčena” pro pečení pečiva a dělají se z ní opravdu zázraky.
Den před kurzem jsem z ní zkoušela péct domácí bezlepkovou foccaciu a byla tak dobrá, že se po ní před začátkem kurzu jen zaprášilo 🙂

 

Pár slov na závěr

Není mouka jako mouka a u bezlepkové pečení to platí dvojnásob. Na trhu jich je v dnešní době na výběr dost, ale přestože jsem vyzoušela mnoho z nich, vracím se stále k jedné značce.
Pokud se nebavíme o přirozeně bezlepkových moukách (kokosová, mandlová, kukuřičná), patří Schar Mix B mezi mé favority, když mám právě chut’ upéct čerstvé pečivo nebo vynikající pizzu !
Seženu ji všude po světě, ale hlavně NIKDY nezklame. A pro začátečníky je jako dělaná!
Navíc bez lepku, laktozy, konzervantů, přidaných vajec, palmového tuku apod.

Další články