22.07.2018

Cestování s celiakií

Protože se mi denodenně hromadí dotazy (akor ted’ v době prázdnin a dovolených) jak cestuji se svoji bezlepkovou dietou, rozhodla jsem se sepsat článek na téma “cestování s celiakií“.

Vaše prosby o sepsání tohoto článku byly už v minulosti, ale během těhotenství jsem si užívala více svého břicha a přírody, než bych trávila svůj “zakulacený” stav doma u počítače. Takže mi omluvte moji prodlevu, ale jsem zpět, abych pro vás očekávaný článek sepsala !

 

 

Říkáte si co je na tom – cestování pro celiaka? (ano, běžný smrtelník si to nedokáže představit, protože každý z nás jede na dovolenou “vypnout” a nad ničím nepřemýšlet)). Co si budeme povídat, spousta z nás si veze pár kg osobní váhy navíc, protože si prostě dopřáváme, využíváme služeb na plno a ochutnáváme to, co bychom jindy neochutnali. Jenže to u nás celiaků neplatí, i kdybychom chtěli.

Pokud nebudete na dovolené jíst saláty, kuřecí maso na “přírodno” a jen ovoce a zeleninu, najdete všude lepek. Lepek najdete v omáčkách, smažených pokrmech a hlavně v dezertech, které si na dovolené dopřáváme velmi často.

Jak se tedy lepku vyhnout na dovolené?

 

 

Výběr destinace a ubytování

Pro nás celiaky je docela důležité, do jaké destinace pojedeme a jaké služby daná krajina/hotel nabízí.

Pokud džíte dietu striktně stejně jako já, určitě vás kromě toho, jak bude vypadat moře, bude také zajímat i to – jestli se dobře bezlepkově najíte. Jako celiak stále přemýšlíte nad jídlem a na dovolené  je to opravdu otravné. Proto je lepší si vše zajistit včas, abychom si dovolenou užili na “plné pecky”.

 

Pokud pojedete na dovolenou přes CK, kde se “o vás postarají” (all inclusive, polopenze..), předem si ověřte, zda-li hotel nabízí bezlepkovou stravu. Pokud neumíte anglicky, měla by to za vás ověřit a zajistit cestovní kancelář, se kterou cestujete.

Zajištění bezlepkové stravy si hlavně nechte potvrdit do vaší cestovní smlouvy. Častokrát vám Ck potvrdí, že je vše zajištěno a když přijedete do vybrané destinace, nikdo o ničem neví a protože to nemáte na papíře, tak to nikoho nezajímá.

Hotel vyšší úrovně má (automaticky alespoň bezlepkové) pečivo v nabídce. Ale vždy si dopředu ověřte, co vám je schopen hotel nabídnout. Není nad to, když se těšíte na snídani a můžete si dát maximálně tak jogurt a ovoce, a slyšíte z okolních stolů jak si hosté pomlaskávají nad sladkým pečivem nebo křupavým chlebíčkem 🙁

Hostely, kempy, nebo hotely nižší kategorie bezlepkovou stravu nenabízí. Je opravdu zázrakem, pokud se setkáte s bezlepkovou stravou u těchto druhů ubytování. Může se stát ale zázrak, ale jen pokud je majitel také celiak a má pochopení pro “nás” 🙂

Bezlepková strava a její nabídka v hotelu je také závislá na výběru destinace.

Pokud cestujete tam, kde sotva umí anglicky, nebo mají místní sami problém s nabídkou potravin, nemůžete čekat bezlepkovou stravu, která není standartem opravdu nikde !

Hotely vysoké kategorie to mohou zajistit, ale opravdu je potřeba to předem u CK ověřit a nahlásit, protože to musí předem objednat a zajistit. Pokud přijedete a zažádáte o bezlepkovou stravu až na místě, nemusí vám vyhovět, nebo když už něco seženou, bude to trvat několik dní a to už můžete být z dovolené dávno doma 🙂 .

Jestli cestujete po vlastní noze, zjistěte si možnost bezlepkové stravy sami a nechte si její možnost potvrdit emailem. Vemte si poté sebou vytisknutý email s potvrzením s sebou.

Pokud jedete na Safari, do pralesa nebo chudých zemí, opravdu bezlepkovou stravu nečekejte. I na Maledivách (kde jsem byla 3x) jsem musela vše nahlašovat předem a protože jsou to malé ostrovy, kam se vše dováží, tak i bezlepkové musli mně museli lodí dovést až z hlavního města Male – a to až za 3 dny 🙂

Také bych chtěla připomenout, že máte nárok zažádat o bezlepkovou stravu v letadle ! Samozřejmě, že to neplatí pokud letíte hodinovým letem, ale pokud letíte více hodin a máte nárok na stravu – určitě zažádejte o bezlepkovou. S tím vám opět pomůže cestovní agentura, která by to opět měla u letecké společnosti ověřit a nahlásit.

Z mých zkušeností je to vesměs rýžový chlebíček, máslo a jablko, takže si vemte sváču s sebou 🙂 Pokud ale poletíte s lepší leteckou společností, čekají vás opravdové hody, že vám budou i lepkaři závidět 🙂

 

Takže pokud chcete mít hezkou a poklidnou (bezlepkovou) dovolenou, předem si vše ověřte, zajistěte a vemte si raději i zásoby s sebou !

 

Bezlepkové produkty v zahraničí

Protože hodně cestuji a celiakii mám diagnostikovanou 3 roky, na každé dovolené řeším to jediné – bezlepkovou stravu. Jak už v restauracích, v hotelu nebo v marketech.

Jsou země, kde není celiakie tak rozšířená (spíš, se o ní tolik nemluví a není tam zdravotní péče na takové úrovni, aby celiakii odhalila), takže není po bezlepkových produktech taková poptávka. Takže pokud si nevezmete vlastní zásoby s sebou, je velmi obtížné něco sehnat.

Nejen, že vám místí nemusí rozumět, ale i po mých cestovatelských počinech vím, že slovo “gluten free” není až tak známé.

Sama jsem totiž  byla překvapená, když jsem řekla na Sardinii jestli mají glutenfree pastu a 5 servírek nevedělo, co chci 🙂 Během cestování jsem se už naučila pár bezgluténových názvosloví, které dané země používají. Například : glutenfrei – německy, bezglutenowe – polsky, senza glutine – italsky, glutenfree – anglicky/univerzálně”, atd.

 

Spousta personálu v dovolenkových destinacích (hotely, plážové bary a kavárny) zaměstnávají brigádníky, nebo osoby, které nejsou moc zkušené.

Připravte se na to, že se vám může stát, že na otázku jestli je tam lepek vám odpoví jednou ano, podruhé ne a nikdy tak nemáte jistotu, co jíte. Navíc, cokoliv si dáte na pláži, nemůžete čekat, že je to 100% bez lepku. Bary na pláži mají omezenou nabídku, ještě menší kuchyň a pochybuji, že by nedošlo ke kontaminaci vašeho pokrmu s lepkem.

Když cestuji a chci se někdě “venku” najíst, na internetu si vyhledám bezlepkové restaurace v okolí (pokud je to v dané destinaci možné), nebo vsázím na jistotu a dám si opravdu něco, kde lepek prostě NEMUŽE být.

Jestli se nacházíte v destinaci, kde si nakupujete potraviny sami, někde dokonce mají i bezlepkové koutky, ovšem výběr je malý. Na mé překvapení třeba ve Španělsku (Malaga, Barcelona) a Itálii (Sardinie, Řím) byl výběr opravdu hodně velký, ale jednalo se o obrovská města s poptávkou o bezlepkové potraviny.

 

Jak řešit bezlepkovou stravu na krátkých výletech?

Každý celiak ví, že na benzině, v nonstopech a restauracích “po cestě” se opravdu nemáme šanci najíst.

Já osobně si vždy dělám svačinku s sebou. Bezlepkové sendviče se šunkou a sýrem, ovoce, zeleninu a nějakou bezlepkovou sušenku.

Předejte tak zbytečnému stresu, že nikde nic nemají, pocitu prázdného žaludku a budete se cítit se zásobami bezpečně 🙂

 

A co si vzít s sebou?

Na žádnou dovolenou (krátkou/dlouhou, u moře nebo na sněhu) u mě nesmí chybět v zavazadle bezlepkový chléb !

Vybraný hotel vám sice potvrdí, že bezlepkovou stravu zajistí, ale protože jste pro něho větší náklad (finančně), raději koupí (levné) pufované rýžové chlebíčky a nevím jak vy, já si na nich teda nepochutnám. Sice vydrží vše a jsou bez lepku, ale nemám z nich žádný požitek oproti křupavému bezlepkovému chlebu, který vám i na požádání kdekoliv rozpečou.

Na moji dovolenou dále nesmí s sebou chybět bezlepkové sušenky a oříšky. To proto, že vám málo kde udělaji bezlepkový dezert a vše co je v nabídce je předem hotové (a s lepkem). Když už mám chut na něco sladkého, nebo jen potřebuji “zobat”, je to moje záchrana a uspokojení sladkých pohárků 🙂

 

Na závěr bych ráda shrnula jak prožít poklidnou BEZLEPKOVOU dovolenou 🙂

  • přemýšlejte nad výběrem vhodné destinace
  • ověřte si předem, jestli vaší dietě na místě vyhoví
  • nechte si vše potvrdit emailem/nebo písemně
  • v restauracích se ptejte, klidně 2x !
  • čemu nevěříte, nebo neznáte, tak to raději nezkoušejte !
  • pokud se vám bude zdát místní podnik zvláštní, raději v něm nic nekonzumujte !
  • A hlavně – nezapomeňte na zásoby !

 

Přeji úspěšný výběr vaší letošní dovolené a její poklidné (bezlepkové) prožití 🙂

Další články