08.10.2018

Celiakie & Vitamíny

Vitamíny – slovo, které známe z televize, z článků, od rodičů nebo doktorů.

Vitamíny jsou ale hlavně látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy.

Věděli jste, že rozeznáváme až 13 základních vitaminů?

Až na některé drobné výjimky si je lidský organismus nedokáže sám vyrobit a musí je dostávat prostřednictvím stravy nebo umělým doplněním. Při nedostatku vitaminů dochází v organismu ke stavům, které označujeme jako hypovitaminóza. Hypovitaminóza může nastat i při některých onemocněních, kdy organismus není schopen vitaminy vstřebávat a to platí právě u celiakie.

Lepek, který poškozuje střevní sliznici, často brání potřebnému vstřebávání nezbytných vitamínů a minerálních látek do těla. To může vést k dalším závažným zdravotním potížím. Zhoršená absorpce vitamínů a minerálů se bohužel nezřídka týká i těch nemocných, kteří bezlepkovou dietu pečlivě dodržují.

 

Které vitamíny nám celakům chybí?

Člověk postižený celiakií většinou přijímá méně vlákniny, železa a kyseliny listové, než je zapotřebí. Všeobecně se doporučuje pro osoby postižené touto nemocí, vyšší konzumace ovoce a zeleniny.

Mezi nejčastější vitamíny a minerály, které celiakům chybí jsou :

Vitamíny B, zejména B12

Vitamín A

Vitamin D

Vitamin E

Vitamín K

Železo

Vápník

Karoten

Měď

Kyselina listová

Magnézium

Selen

Zinek

V důsledku toho se může u pacientů s celiakií vyvinout z nedostatku železa anémie, které nejde někdy bránit ani doplňováním železa, které je podáváno ústně. Kvůli snížené absorpci vápníku a vitamínu D se také u celiatiků často vyskytuje osteoporóza a osteopenie. Z těchto důvodů je důležité, aby pacienti s celiakií byli pravidelně sledováni, aby se zajistilo, zda mají v těle správné množství vitaminů a minerálních látek.

Vyloučení především obilných produktů z potravy může totiž způsobit nedostatečný příjem některých důležitých látek, obzvláště pokud nebyl jídelníček dostatečně pestrý i před diagnózou. Dalším problémem je, že někteří lidé v první fází léčby trpí také nesnášenlivostí laktózy obsažené v mléčných produktech. Ty hrají důležitou roli pro celiaka v příjmu především vápníku, hořčíku a vitamínu D. Pokud se objeví i problém s trávením laktózy, je ještě více důležité rozšířit jídelníček o potraviny, které mléčné produkty nahradí.

 

 

A kde potřebné vitamíny najdeme?

 

Kyselina listová

Je obsažená v listové a zelené zelenině, například špenátu, ledovém, hlávkovém a římském salátu, chřestu, brokolici, dále v čočce nebo řepě. Pozor, varem se většina vitamínu zničí.

Nedostatek kyseliny listové může být nebezpečné pro vývoj buněk a nízkou produkci červených krvinek. Dostatečné doplňování kyseliny listové je důležité hlavně pro ženy, které se snaží otěhotnět, nebo pro ty, co už těhotné jsou. Kyselinu listovou najdeme v mnoha oblíbených potravinách, jako je špenát, kapusta anebo citrusové plody, luštěniny a také játra.

Více o celiakii v těhotenství zde : http://www.celiaxmoni.cz/tehotenstvi-a-celiakie/

 

Vápník

Uceliaků se také špatně vstřebává důležitá minerální látka – vápník. Jeho nedostatek zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Doplnit vápník můžete hlavně prostřednictvím listové zeleniny, jogurtů a mléka, také tvrdých sýrů a opět luštěniny.

 

Vitamín D

Je důležitý pro vstřebávání vápníku. V potravě je jen velmi málo zdrojů tohoto vitamínu. Patří mezi ně mléčné výrobky a vejce, mořské ryby a plody, například losos, sardinky, krevety či treska. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření a v oblastech s nedostatkem slunečního záření je někdy nutné jej dodávat uměle v podobě potravinového doplňku.

 

Vláknina

Tu potřebujeme proto, abychom správně trávili potravu. Vlákninu najdete hlavně v pohance, rýži, prosu a opět starých známých luštěninách.

 

Vitamín B1.

Je obsažený v mase, medu a ořeších. Doporučuje se zařadit do jídelníčku slunečnicová semínka, černé fazole, hrách a čočku.

 

Vitamín B2. Vitamín je obsažený v játrech, ledvinách, mléce a mléčných výrobcích, vejcích, vepřovém a hovězím mase, kakau a ořeších. Celiaci, stejně jako lidé trpící onemocněním štítné žlázy nebo cukrovkou, mají zvýšenou potřebu tohoto vitamínu. Pokud nemůžete přijímat laktózu z mléčných výrobků, doporučuje se dále konzumovat houby, vařený špenát, zvěřinu a sójové boby.

 

Vitamín B3. Získáme ho z hub, avokáda, brokolice, tuňáka, lososa, kuřecích prsou a mléčných výrobků nebo vajec.

 

Železo. Najdeme jej v mléčných výrobcích, ve všech druzích masa, čočce, sóje a tofu.

 

A pohled Celiaxmoni na vitamíny?

Přiznám se, že neberu ani jeden vitamín v podobě doplňků – kapsulí.

I když se dnes dají na trhu koupit opravdu čisté kapsle s potřebným vitamínem, je mi to nesympatické.

Celý život se snažím jíst pestře a dávat tělu, o co si žádá. Jeden den si dám salát s tuňákem, další třeba celou tabulku čokolády. Nikdy jsem nedržela diety (až na bezlepkovou, přestože to není dieta) a stravovala se tak, na co mělo tělo právě chut’.

Spoustu z vás mi ted’bude oponovat a říkat, že si to mohu dovolit, ale myslím si, že si to může dovolit každý z nás. A proč?

1. Žijeme jednou

2. Ti, co vás milují a mají rádi nebudou řešit jak vypadáte

3. Vaše postava a vzhled jsou vždy odrazem vaší psychiky

4. Bud’te rádi, že jste zdraví a máte takové možnosti pestré stravy. Co by za to jiní dali…

Znám spoustu lidí, co má ekzémy, padají jim vlasy, lámou se nehty.

Velká část našich problémů je samozřejmě ovlivněná dedičností, ale za spoustu problémů si můžeme sami – a to naší psychikou. Já sama jsem přesvědčená, že za moji celiakii může psychika a od té doby, co mi byla diagnostikována jsem si uvědomila, že pokud nezměním sebe, své myšlení a nevymaním z okolí toxické lidi a informace – moje zdraví se nezmění. Celiakie je sice doživotní a nikdy ji nevyléčím, ale byl to pro mě signál, abych se zastavila a začala ŽÍT.

Tím, že budete brát výše uvedené vitamíny samozřejmě NIC nezkazíte, ale znám spoustu lidí okolo sebe, kteří berou hromadu vitamínů, drží drastické a nesympatické diety, a stejně problémy trpí.Vím, že se to vždy nedá, ale pokud jen můžete, chod’te na dlouhé procházky (bez telefonu v ruce!), čerpejte energii z přírody, hluboce dýchejte. A věřte mi, že pokud u toho zakousnete jablko ze stromu, nebo sníte celou tabulku čokolády, příjdete domů jako nový člověk. Energii z přírody a “offline” světa přijímejte jak jen to bude možné a budete se divit, jaké zázraky se budou dít – jak duševní tak fyzické.

A to nejdůležitější – pijte hodně vody, čisté vody.

 

Moje jediná investice, kterou beru opravdu jako INVESTICI, je jednoznačně jídlo. Někdo utrácí za kabelky, nebo obuv, já vždy utrácela nejvíc ja kvalitní jídlo.

Ne nadarmo vznikl pořad “jste to co jíte” a toto slovní spojení určitě platí. Jsem zastáncem kvalitní a pestré stravy, která je pak odrazem každého z nás.

Všichni vidíme jako vzor – hubené a dokonalé modelky na titulkách časopisů – ale proč neukáží realitu? Holky mají většinou příčesky, nehty udělané na “oné” focení a tunu makeupu, která jim zakrývá nehezkou plet’. Co za to může? Nevyvážená strava, drastické diety a nedostatek spánku.

To samé platí o silných lidech (které vidíme hlavně v západním světě) a určitě každý z nás okolo sebe nějakého známe. Část z nich má opravdu zdravotní problém, ale znám velkou část takových, kteří se stravují špatně, nemají pohyb a tělu nedávají žádné tekutiny.

 

Až se na sebe příště podíváte, zapamatujte si, že :

Neexistuje žádný vzorec jak by měl vypadat ideální a dokonalý člověk. Proto se nesrovnávejte s jinými a vždy, když uvidíte někoho krásného ve filmu nebo časopise, odmyslete si to pozlátko, retuše a tunu makeupu okolo.

I když vím, že je článek na téma vitamíny při celiakii, ne vždy vám vitamíny pomohou překonat ošklivou plet’ nebo padání vlasů. Proto berte článek i trošku motivačně a začnete hlavně z jádra – kvalitní a pestrou stravou, a sami v sobě.

Já sama vitamíny (kapsle) neberu a mám vlasy nad zadek, dlouhé nehty a plet’ bez pupínků. Jím co chci, kdy chci a snažím se trávit veškěrý možný čas v přírodě.

Mějte se rádi a věřte, že ti, co vás budou mít OPRAVDU rádi, nebudou řešit váš pupínek na čele nebo vaše krátké nehty.

 

 

Zdroj: celiac.com, U.S. Pharmacist, bezlepek.cz, photo : Monika Menky

Další články